Az ESET kutatói három olyan sebezhetőséget fedeztek fel és elemeztek ki, amelyek a Lenovo gyártmányú laptopokat érintik. Az ESET 2021 októberében az összes felfedezett sérülékenységről tájékoztatta a Lenovót. Az érintett eszközök listája több, mint száz különböző laptopmodellt tartalmaz, amelyek világszerte több millió felhasználót érintenek. E sebezhetőségek lehetővé tehetik a támadók számára, hogy olyan UEFI-t (a BIOS utódja) támadó kódokat telepíthessenek, mint például az SPI Flash memóriát érintő LoJax, vagy a most felfedezett, UEFI bootkithez kapcsolódó ESPecter kártevő.


Az ESET kutatói határozottan azt tanácsolják a Lenovo laptopok tulajdonosainak, hogy mindenképpen nézzék át az érintett eszközök listáját, és a gyártó utasításait követve haladéktalanul frissítsék firmware-üket.

Az UEFI-kártevők rendkívül alattomosak és veszélyesek lehetnek. Ezek még a rendszerindítási folyamat elején kezdenek működni, mielőtt átadnák a vezérlést az operációs rendszernek, ami azt jelenti, hogy ezáltal számos, operációs rendszer szinten futó biztonsági intézkedést meg tudnak kerülni.

- mondta a sebezhetőségeket felfedező Martin Smolár, az ESET kutatója.

"Felfedezésünk azt mutatja, hogy bizonyos esetekben az UEFI-kártevők észrevétlen telepítése sajnos nem is olyan nehézkes, mint azt korábban tapasztaltuk, és az elmúlt években felfedezett új UEFI fenyegetések növekvő száma arra utal, hogy a támadók is kihasználják ezt. Az elmúlt években felfedezett valamennyi korábbi UEFI-fenyegetésnek - LoJax, MosaicRegressor, MoonBounce, ESPecter, FinSpy - meg kellett kerülnie vagy ki kellett kapcsolnia a biztonsági mechanizmusokat ahhoz, hogy telepíteni és végrehajtani lehessen." - fogalmazott Smolár.

Az UEFI rendszerindítási és működtetési szolgáltatásai biztosítják azokat az alapvető funkciókat és adatstruktúrákat, amelyek szükségesek az illesztőprogramok (driver) és alkalmazások működése érdekében, például a különféle protokollok telepítéséhez, a már meglévő protokollok kereséséhez, vagy a memóriafelosztáshoz. A biztonsági rések közül az első kettő - CVE-2021-3971, CVE-2021-3972 - az UEFI firmware meghajtókat érinti, amelyeket eredetileg csak a Lenovo notebookok gyártási folyamata során használtak volna. Sajnos tévedésből a gyártási BIOS-ba is bekerültek, anélkül, hogy megfelelően deaktiválták volna őket.

A vizsgálat során az ESET ráadásul felfedezett egy harmadik sebezhetőséget is: az SMM memória (System Management Mode) sérülését. Ez a biztonsági rés illetéktelen olvasást/írást tesz lehetővé az SMRAM-ban, ami rosszindulatú kód futtatásához vezethet SMM jogosultságok birtokában, illetve lehetővé teszi kártékony modulok SPI flash-re való telepítését.

Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. biztonsági szakértője is egyetért abban, hogy a különböző firmware-implementációk nagy száma és ezek összetettsége miatt sajnos valószínűleg a jövőben is felbukkanhatnak hasonló, jelenleg még felfedezetlen sérülékenységek.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!