Rákay szerint három „hazugságot” is leleplezett az ellenzék kampányfinanszírozásáról. Korányi szerint nem igaz egyik sem, például, hogy csak 11 ember adta össze a 3 milliárd forintot.
Rákay Philip a közösségi oldalán megosztott videójában arról beszélt, hogy szerinte három baloldali hazugságot leplezett le az ellenzék kampányfinanszírozásáról, a Márki-Zay féle Mindenki Magyarországa Mozgalomnak és más baloldali szervezeteknek juttatott amerikai támogatásokról.
A Telex emlékeztet rá, hogy egy titkosszolgálati jelentésből kiderült, hogy nem csak az MMM kapott támogatást, hanem az Ezalenyeg.hu nevű ellenzéki lap kiadója és a DatAdat, amely az ellenzék kampányát segítette. A Fidesz pedig a rendszerváltás óta történt legsúlyosabb pártfinanszírozási botrányról, külföldi beavatkozásról, a magyar szuverenitás súlyos sérelméről beszél, arra hivatkozva, hogy a magyar törvények tiltják pártok külföldi finanszírozását.
Márki-Zay Péter azt közölte, hogy ők jogszerűen jártak el, mert a mozgalom kapta a pénzt, amit kinti magyarok adtak össze.
az Action for Democracy honlapjának márciusi verziójáról és a szervezet egyik, most is elérhető adománygyűjtő felülete. Szerinte ezekkel három „baloldali hazugságot” buktatott le.
- Az ellenzék szerint az amerikai támogatás nem a pártok választási kampányára érkezett, hanem egy edukációs, kultúraváltó kampányra. Az adománygyűjtő felületen azonban egyértelműen az országgyűlési választásról írnak.
- Csak magyar útlevéllel lehetett támogatást küldeni, és így kizárólag külföldön élő magyarok pénze került az MMM-hez. A videóban azonban azt állítja, hogy nem kellett megadniuk az útlevélszámukat a kitöltőknek.
- Az is elhangzott korábban, hogy mikroadományozók dobták össze a támogatást. A videó készítésekor 11-en küldtek támogatást.
Rákay által felsorolt vádakra Korányi Dávid, az Action for Democracy vezetője, Karácsony Gergely főpolgármester városdiplomáciai tanácsadója, korábban pedig Bajnai Gordon miniszterelnöki tanácsadója reagált a Telex-nek.
„Autoriter vezetők elleni fellépés és a demokrácia leépítése elleni küzdelem nem pártpolitikai kampány, sem az amerikai, sem a magyar szabályok szerint.”
– mondta Rákay első állítását cáfolva. Ezt szerinte kommunikálták is, ezért szó sincs nagy „leleplezésről”.
„Rákay »Fake News« Philip hazugságaival ellentétben sokkal több támogatónk volt, január óta összességében az Action for Democracy teljes tevékenységét tekintve többezres nagyságrendű” – reagált a második vádra.
Korányi arról is beszélt, hogy az Action for Democracy honlapja mellett az ActBlue és az Action Network felületén, valamint magyartavasz.hu nevű oldalon keresztül is sokan küldtek adományt vagy utaltak bankon keresztül. Így nem igaz, hogy csak 11 ember adta össze a 3 milliárd forintot.
A magyar, útlevélszámot kérő donációs oldal a régi honlapon működött, és az már nem elérhető április óta. Hozzátette: nincs olyan törvényi előírás, amely alapján ellenőrizniük kellene a támogatók állampolgárságát. Ez csak egy extra gesztus volt a részükről, hogy megelőzzék a támadásokat, ami „hiú ábrándnak bizonyult” – közölte Korányi Dávid.