Minél több EU-s vezető beszél migrációs problémáikról, annál megosztottabbak lesznek. Ráadásul hiába érkezik egyre kevesebb menekülő Európába, néhány tagállamban politikai tőkét kovácsolnak a probléma napirenden tartásából. Például a magyar kormányfő Orbán Viktor és az olasz belügyminiszter Matteo Salvini - többek között erről írnak cikkükben a Politico brüsszeli tudósítói.
Elsősorban a migráció és a biztonság kérdéseiről tárgyalnak azon az informális munkavacsorán, amellyel megnyitják az uniós állam- és kormányfők salzburgi EU-s csúcstalálkozóját szerda este. A lap szerint szó lesz az ellenőrzött központok és a Jean-Claude Juncker által javasolt, jelentősen megerősített határőrség kérdéséről is.
Bár a tervek egységet akartak teremteni a migráció kezelésében, a zűrzavar tovagyűrűzik. A júniusi EU-csúcson abban állapodtak meg, hogy a menkültközpontokat önkéntes felajánlás útján jelölik ki - a Politico cikke szerint azonban egyetlen tagország, még az ötletet üdvözlő Franciaország sem jelezte, hogy létrehozna ilyen központot. A vezetők abban reménykedtek, hogy ezek a lépések a dublini rendelet hamvába holt újraírási kísérlete után konszenzust jelenthetnek, a folyamat azonban megtorpant.
Hiába érkezik kevesebb menedékkérő,a probléma ugyanolyan lángon ég. Az első vonalban lévő Olaszországba például január óta 85 százalékkal kevesebb menedékkérő érkezik, a vezetők mégsem találtak megoldást. A lap szerint ez azt a benyomást kelti, hogy
egyes tagállami politikusok, akik a leghangosabban panaszkodnak a migrációs krízisre - például Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Matteo Salvini olasz belügyminiszter - mindent megtesznek azért, hogy felfújják és megoldatlanul hagyják a problémát a 2019-es európai parlamenti választásig.
A salzburgi csúcs előtt, hétfőn Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke levélben fordult az uniós tagországok vezetőihez. Ebben így fogalmaz:
Szeretném nyíltan kijelenteni: a migrációs válság megszüntetésére irányuló törekvés a tagállamok és az uniós intézmények közös feladata. Ha valaki meg akarja oldani a válságot, míg mások szeretnék használni, akkor megoldatlan marad. Remélem, hogy Salzburgban véget vethetünk a kölcsönös haragnak, és konstruktív megközelítésre térünk vissza.
Hozzátette: mára az EU-ba érkező illegális migránsok száma a válság előtti szintre csökkent.
A lap emlékeztet: Matteo Salvini kemény lépéseivel, így a mekelülőket szállító hajók elutasításával a közvéleménykutatásokban is jól látható támogatottságot szerzett pártjának, Orbán pedig a Sargentini-jelentés elfogadását politikailag motivált döntésnek tituláta, így üzent hazai bázisának.
Egyikük sem érdekelt abban, hogy megoldást találjunk a migrációra, mert mindketten a "nem egyezkedünk" politikát folytatják
- mondta egy, a bevándorlási tárgyalásokon részt vevő uniós diplomata hozzátéve:
Különösen a választások előttnagyon alacsony a megoldás iránti érdeklődésük.
Kép: Fülöp Dániel Mátyás/24.hu