Elveszítheti a magyar állam a legendás Esterházy-kincseket, miután a hercegi család ausztriai alapítványa pert indított a sok milliárdos értékű gyűjteményért - írta meg a bécsi Kurier című lap.
A kincsekről az Index azt írja: az Esterházy család háromszáz éven át gyűjtötte össze az ötvösmunkákat: tálakat, kupákat, serlegeket, az értékes textileket, ékszereket és díszfegyvereket. A kincseket fraknói várukban őrizték.
A még a Tanácsköztársaság idején a Budapestre került tárgyakat államosították, és átszállították az Iparművészeti Múzeumba. Amikor a jogrend helyreállt, az Esterházyak megengedték, hogy a kincsek a múzeumban maradjanak, ezt a letéti szerződést Esterházy (V.) Pál herceg 1923-ban megújította. A II. világháború után, 1948-ban azonban az állam elkobozta és államosította a javakat, a herceget börtönbe vetették, ahonnan 1956-ban szabadult.
A kincsek a háború idején megsérültek. Az Iparművészeti Múzeumban több évtizedes munkával restaurálták a gyűjtemény darabjait. Azonban a jórészt helyrehozott tárgyegyüttest nem állították ki. A kollekció egy részét utoljára kiállításon 2006 és 2008 között láthatta a közönség az Iparművészeti Múzeumban.
2013-ban a családi alapítvány jelezte, hogy tisztázni akarják a műtárgyak kérdését, mivel a magyar kormány az állami múzeumokban lévő összes műtárgy eredetét vizsgálat alá vonta, és megígérte, hogy a jogtalanul elkobzott alkotásokat visszajuttatja a korábbi tulajdonosok utódainak. Az alapítvány akkor felajánlotta az államnak, hogy a kincsek továbbra is Magyarországon maradhatnak, de elvárja, hogy legyenek szabadon hozzáférhetők a tudomány és kutatás számára.
2016 decemberében a tárgyak egy részét, vélhetően a legjobb 70 darabot, Fertődre szállították. A fertődi leköltöztetéssel viszont az állam megsértette az 1923-ban kötött letéti szerződést, hiszen az kimondja, hogy a gyűjteménynek az Iparművészeti Múzeumban kell lennie, mint ahogy azt is, hogy a tárgyak a család tulajdonában állnak.
Karl Wessely, az alapítvány kulturális igazgatója az osztrák Kuriernak azt nyilatkozta, céljuk a 100 millió euróra becsült gyűjtemény tulajdonjogának visszaszerzése, de az nem egyértelmű, hogy a 2013-ban tett ajánlat a kincsek Magyarországon hagyásáról ugyanúgy érvényben van-e, ha a bíróság nekik ad igazat - áll az Index összefoglalójában.
Nyitókép: Iparművészeti Múzeum