Szakértők egy csoportja az Európai Déli Obszervatórium Very Large Telescope-ját (VLT) használva egy fiatal, napszerű csillagnál keringő két exobolygóról készített felvételt - írja az IFLScience.
Az az első ilyen kép, korábban csak egy-egy bolygót sikerült megörökíteni napszerű csillagoknál.
A most vizsgált rendszer a Földtől 300 fényévre fekvő TYC 8998-760-1. A helyi csillag 17 millió éves lehet - összehasonlításképp: a Nap nagyjából 4,6 milliárd éve alakult ki. A friss tanulmányban a szakértők azt írják, a két megfigyelt bolygó meglehetősen távol fekszik a központi objektumtól, a távolabbi 6, a közelebbi 14 jupitertömegű.
Alexander Bohn, a Leideni Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint a pillanatkép sokban emlékeztet a Naprendszerre, egészen pontosan evolúciója egy sokkal korábbi stádiumára. A megfigyelés nem volt egyszerű: bár a fiatalabb bolygókat nagyobb hőjük miatt könnyebb észlelni, a csillagok sugárzása így is túl erős a képalkotáshoz. Éppen ezért ki kellett takarni a csillag fényét, a vizsgálatot pedig többször is meg kellett ismételni, hogy meggyőződjenek az adatok pontosságáról.
A két gázóriásról egyelőre viszonylag keveset tudnak a szakértők. A kutatók bíznak benne, hogy az új generációs űrtávcsövek segítségével újabb részleteket deríthetnek ki az égitestekről.
Kiemelt kép: Getty Images