Nem voltam Fidesz-potentát, támogattam a Fideszt, miniszter is voltam, de a pártban sosem volt meghatározó szerepem - mondta Pálinkás József a Hírklikknek adott interjújában.
A Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke és az Orbán-kormány egykori minisztere arról is beszélt, hogy komoly változáshoz csak a politikai erőviszonyok jelentős átalakulása vezethet, például egy olyan politikai formáció megjelenése, amely képes "a társadalomban létrehozott esztelen megosztottságot feloldani".
Szerinte egyre többen úgy látják, hogy szükség lenne egy új politikai pártra, azonban hogy ez mikor jöhet létre, azt nem tudja.
Ha túljutunk az önkormányzati választások, nyilván megint módosulnak kissé a politika erőviszonyok, azok, akik néhány százalékkal többet érnek el, mint korábban, óriási sikerről fognak beszélni, akik pedig kevesebbet, majd megmagyarázzák
- jegyezte meg Pálinkás, aki szerint ma hazánkban a gazdaság és a politika egészségtelen mértékben összekapcsolódik, és a gazdasági életben sem feltétlenül a rátermettség, a szakértelem a fontos, hanem a politikához való viszony. Az MTA volt elnöke szerint egyébként a politikát irányítók körül elfogynak a szakértők, és már ma is állíthatjuk, hogy a Fidesz mögül elment a szakértői gárda jelentős része.
Az MTA átalakításával kapcsolatban elmondta, nehezen fogalmaz meg bírálatot az akadémia felé.
Nem tudom, hogy lehetett volna-e erősebben, netán erőszakosabban fellépni a miniszterrel szemben, és elmagyarázni a miniszterelnöknek, hogy amit tesz, tenni akar, az nem jó. Én biztosan tettem volna erre erős kísérletet. Nem tudom megítélni, hogy az MTA elnökének volt-e erre lehetősége. Abban nem köt ma már semmi, hogy el ne mondjam, hogy 2017 novemberétől én sem nagyon tudtam beszélni a miniszterelnökkel
- fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy egy olyan rendszer, mitn a mostani, még akár negyven évet is élhet, Pálinkás leszögezte:
Most nem élhet negyven évet. Nincs mögötte az a támogatottság, ami negyven évig fenntarthatná a rendszert. Ilyen erős egyszemélyi döntési rendszer nem volt még a modern magyar történelemben. Vannak ugyan olyanok, akik összehasonlítják a mostani kurzust a'89 előttivel, de ennyire centralizált az a rendszer sem volt. Szóval nincs negyven év.
Kiemelt kép: Kummer János / 24.hu