Két jobboldali párt, a Jarosław Kaczyńskihoz és a Donald Tuskhoz köthető csap ma össze, szoros verseny várható. Népszavazást is tartanak a 38 milliós országban.
Megkezdődtek vasárnap reggel a lengyelországi parlamenti választások, melyekben a parlament alsóházának, a szejmnek 460 képviselőjét, valamint a felsőház, a szenátus 100 tagját választják meg.
A voksolással egy időben népszavazást is rendeznek az Európai Unió migrációs csomagjáról, az állami vagyon privatizációjáról, a nyugdíjkorhatárról, valamint a fehérorosz határon emelt acélkerítésről. A népszavazás akkor lesz érvényes, ha a szavazásra jogosultak több mint fele vesz részt rajta.
A 31 497 választóhelyiségben – melyek közül 416-ot külföldön, nyolcat pedig a lengyel tengeri flotta hajóin, illetve a balti-tengeri olajfúrótornyokon létesítettek – 29,1 millió szavazásra jogosult lengyel állampolgár járulhat az urnákhoz. Szerdán a lengyel külügyminisztérium a tel-avivi szavazókör megszüntetéséről döntött az izraeli helyzet miatt. Előzetes regisztráció után a lengyelek levélben is leadhatják voksukat, ezzel a lehetőséggel 12 792 személy élt.
A szavazás reggel 7 órától este 21 óráig tart. Urnazárás után a fő lengyel hírtelevíziók közlik a szavazóhelyiségeket elhagyók körében végzett felmérés, az exit poll eredményeit. Sylwester Marciniak, a lengyel országos választóbizottság (PKW) elnöke jelezte: a parlamenti választások hivatalos eredményeinek ismertetése kedden várható.
A szejm képviselőit többmandátumos kerületekben, pártlistákra szavazva választják meg, s az ötszázalékos bejutási küszöböt átlépő pártok, illetve a nyolcszázalékos küszöböt átlépő koalíciók szavazatait arányos rendszerben váltják át mandátumokra. Az alsóházi képviseletre összesen tizenegy tömörülés pályázik, ebből hat országszerte, minden választókerületben indul.
A szenátorokat egyéni választókerületekben, többségi rendszerben választják meg. A szenátusi választáson a fő ellenzéki erő, a Donald Tusk volt miniszterelnök féle mérsékelt jobboldali Polgári Koalíció és két más ellenzéki tömörülés közös jelöltekről állapodott meg. Velük szemben a Jarosław Kaczyński fémjelezte, jelenleg is kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) áll.
A választási kampány igen erős hangvételű volt. A Polgári Platform Orbán Viktor nevét is bedobta mint elrettentő példát, a kormánypárt leginkább külföldi érdekek kiszolgálásával és migránspártisággal vádolja az ellenzéket. Egyetértés szinte csak Ukrajna támogatásában és az oroszellenességben van. A két tömörülés között szoros csatát várnak az elemzők, komoly szerepet kaphat akár a radikális jobboldal is.