Csaba László akadémikus-közgazdász úgy gondolja, teljes tévút azt gondolni, hogy Magyarország akkumulátor-nagyhatalom lehet.


Interjút adott a Népszavának Csaba László közgazdász, az MTA tagja. Az első kétharmados Orbán-kormány egykori tanácsadója szerint a gazdaság számai elsőre nem tűnnek rossznak, különösen a 2022-es év nehézségei után, de „nehéz nem látni, hogy benne vagyunk a közepes fejlettség csapdájában. Vagyis bővül a gazdaság, van is valamekkora előrehaladás, de hiányzik az az áttörés, amely az országot egyre magasabb kategóriába viszi, holott ez a fejlettségi szintből akár következhetne is.”

Szerinte

Ha az előttünk lévő 2-3 esztendő prognózisait nézzük, akkor a hibák a szembetűnőek, s nem az erős pontok – tette hozzá. Csaba ugyanakkor nem tartja jó gondolatnak azt sem, hogy a felzárkózáshoz az akkumulátorgyárakon keresztül vezetne az út. „A tévút iskolapéldája! Alacsony a hozzáadott érték” – fogalmaz a közgazdász. Szerinte szerinte a befektetőket „a környezetvédelmi szempontok részleges mellőzése” hozta ide, illetve az európai szinten alacsony bérek.

Az inflációról szólva elmondta:

Hozzátette, az élelmiszerárstopot el lehetne törölni, mert nem várható, hogy fokozná az inflációs nyomást – ahogy szerinte a benzinárstop kivezetése sem okozott ilyet. A környező országokat tekintve Csaba László kitért arra, hogy a „szlovák modell” is kifulladni látszik, Lengyelország is hasonló pályát fut be, „viszont Románia folyamatosan halad a felzárkózás felé”.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!