A megpróbáltatásoknak még ezzel sincs vége. Ugyanis az útlevélellenőrök karácsonyra és újévre sztrájksorozatot terveznek.


Mi is beszámoltunk róla, hogy a hétvégén kezdődött hóesés rengeteg problémát okozott Nagy-Britanniában az utakon. Több riasztást is kiadott a brit meteorológiai szolgálat a havazás és az éjszakai fagyok miatt.

A rossz időjárási viszonyok a repülést is akadályozták. A Wizz Air légitársaság is nyilatkozatot adott ki az Egyesült Királyság járatait érintő, rendkívüli időjárás miatti fennakadásokról:

December 11-én sűrű havazás és kedvezőtlen időjárási körülmények sújtották az Egyesült Királyság térségét, amelyek jelentős fennakadásokat okoztak a tömeg- és légiközlekedésben.

Más légitársaságokhoz hasonlóan a Wizz Air-t is érintették a váratlan körülmények, így sajnálatos módon kénytelen volt törölni vagy jelentősen késleltetni több induló és érkező járatát is London-Luton és London-Gatwick repülőterekről.

És bár mindent igyekeznek megtenni, de vannak tényezők – például az időjárási körülmények – melyre nincs ráhatása a légitársaságnak – írják. A Wizz Air tájékoztatást küldött az aktuális helyzetről és a járatok átfoglalási lehetőségeiről azon utasai számára, akik közvetlenül a wizzair.com oldalon vagy mobilalkalmazáson keresztül foglaltak jegyet. A közvetítőkön, utazási irodákon keresztül foglaló utasoknak ezekért az információkért az érintett cégekhez kell fordulniuk.

A légitársaság helyi partnereivel közösen már dolgozik azon, hogy az Egyesült Királyságban rekedt utasok számára szállást biztosítson, viszont ez az egész országot érintő krízis következtében a vártnál hosszabb időt vesz igénybe.

A Wizz Air mindent megtesz annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb helyreállítsa a megszokott működést, és köszöni utasai türelmét és megértését – írják a közleményükben.

A másik fapados légitársaság, a Ryanair gépei sem tudtak menetrend szerint közlekedni. A Borsonline-nak egy utas arról számolt be, hogy a vasárnap esti járat London Stansted Airport-ról Budapestre nem indult el a hóvihar miatt.

Az utasokat a bánásmód háborította fel:

Egy másik utas szerint: „Nem kaptunk élelmet, sem étkezési jegyet, a csomagjainkról semmi hír, azt sem tudjuk, hol vannak. Nincs dohányzó, nem működnek a telefonok, nincs áram a konnektorokban, nincs wifi, de még térerő is alig”.

A lap megkérdezte a légitársaságot, hogy mi lehetett a fennakadás oka, illetve mikorra várható az utasok hazaszállítása. A válasz szerint a kifutókat az időjárás miatt kellett lezárni. Az utasokat tájékoztatták a helyzetről és a lehetőségekről. A Ryanair minden utasától azt kéri, hogy az erőteljes brit havazásokra való tekintettel mindenképp tájékozódjanak a helyzetről a cég honlapján, ahol folyamatosan frissítik a járatokkal kapcsolatos információkat.

A megpróbáltatásoknak még ezzel sincs vége. Ugyanis az útlevélellenőrök karácsonyra és újévre sztrájksorozatot terveznek.

A szokásosnál hosszabb várakozási időre, fennakadások lehetőségére figyelmeztette a Nagy-Britanniába készülő utazókat hétfőn a brit kormány az útlevélellenőrök karácsonyra és újévre tervezett sztrájksorozata miatt – írja az MTI.

A tervek szerint a határrendészeti dolgozók a két legnagyobb londoni repülőtér, Heathrow és Gatwick összes terminálján, valamint Birmingham, Cardiff, Glasgow és Manchester repülőterein sztrájkolnak december 23-tól 26-ig, illetve december 28-tól 31-ig.

Ugyanezeken a napokon a dél-angliai Newhaven rendkívül forgalmas kompkikötőjének határőrizeti alkalmazottai is sztrájkolnak.

A szakszervezet azzal indokolta az akciót, hogy a kormány mindössze 2 százalékos béremelést ajánlott a szolgálat dolgozóinak, és ezt többszöri tárgyalás után sem volt hajlandó emelni. A PCS szakszervezet 10 százalékos béremelést követel. A brit statisztikai hivatal (ONS) legutóbbi adatai szerint októberben 11,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció Nagy-Britanniában.

Mark Serwotka, a szakszervezet főtitkára a sztrájkokat bejelentő tájékoztatóján elmondta: ilyen inflációs körülmények között a határrendészeti dolgozók közül sokan „étkezéseket kénytelenek kihagyni, vagy nem tudják fűteni otthonukat”.

A minisztérium kérte azt is, hogy a Nagy-Britanniába utazók indulásuk előtt ellenőrizzék járataik üzemeltetőinek legfrissebb közleményeit, útmutatásait.

A tárca közölte ugyanakkor, hogy katonákat, köztisztviselőket és más területeken dolgozó, önkéntesen jelentkező kormányalkalmazottakat képez ki a határrendészeti feladatok ellátására arra az esetre, ha a meghirdetett sztrájkokat a Border Force dolgozói valóban megtartják.

A londoni belügyminisztérium javasolja, hogy a jogosult beutazók a sztrájkok idején használják az elektronikus beléptető kapukat (eGates). A tizenöt legnagyobb brit repülőtéren és nemzetközi pályaudvaron 270 ilyen berendezés működik. Ezeket a kapukat azok vehetik igénybe, akiknek biometrikus azonosítóval ellátott útlevelük van, betöltötték 12. életévüket – bár a 12-17 év közöttiek csak felnőttek kíséretében használhatják az e-kapukat –, és brit vagy EU-állampolgárok. Beléphetnek Nagy-Britanniába az e-kapukon keresztül az amerikai, a kanadai, az ausztrál, az új-zélandi, a japán, a szingapúri, a dél-koreai, a svájci, a norvég, a liechtensteini és az izlandi állampolgárok is.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!