Idén a NAV informatikai problémák miatt kényszerűségből kétszer is kitolta az szja-bevallás május 22-i határidejét, de más gondok is vannak az e-közigazgatásban.
A Központi Azonosítási Ügynöknek (KAÜ) kiemelt szerepe van az e-közigazgatásban, ennek ellenére túl gyakran válik használhatatlanná – írja a Népszava.
A lap emlékeztetett, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nemrég kijelentette, a nemzeti digitális tér létrehozásával Magyarország a digitális állampolgári szolgáltatások terén is élen jár. Ez ellentétben áll azzal, hogy
A KAÜ-t a Belügyminisztérium alá tartozó Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. üzemelteti, és kulcsszerepe van az e-közigazgatásban, ugyanis ezen keresztül történik az összes azonosítási eljárás. Tehát a magánszemélyek és a cégek csak a KAÜ-n keresztül juthatnak be a hivatali felületekre.
A Népszava gyűjtése szerint a KAÜ rendszere 2018 májusában, 2020 és 2021 januárjában, valamint idén áprilisban két alkalommal vált elérhetetlenné. Emellett bő egy hónapja Magyarország Bíróságainak közös hivatalos oldala jelezte: „A KAÜ szolgáltatás előre nem látott hibája miatt a szolgáltatással összefüggő alkalmazások nem voltak elérhetőek.” A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. nem közölte, mi okozta a rendszerproblémákat.
A KAÜ szoftvereire 2018-ban írtak ki közbeszerzést, és
2021 áprilisában a KAÜ-szoftverek ún. refaktoringjára is fizetett az állam. A refaktorálási eljárást a szoftverfejlesztők a rendszerben nyugvó hibák felfedezésére, kijavítására használják. Majd 2022-ben szoftvertámogatásra közel 200 millió forintot fordítottak.
A Magyar Államkincstárnak is megvolt a saját „KAÜ-projektje”. Ezt eredetileg 2018-ra ígérték, el is költöttek rá milliárdokat, de még ma sincs nyoma, hogy átadták volna az államkincstár új ügyfélbarát családtámogatási és nyugdíjbiztosítási informatikai rendszerét. A laphoz eljutott belső pletykák szerint a projekt elakadt.