Többpárti európai parlamenti állásfoglalás készül a "globális adómegállapodást aláásó" nemzeti vétókról - írta a Népszava. A határozat célpontja Magyarország, amely egyedüli uniós tagállamként ellenzi a 15 százalékban meghatározott globális minimális társaságiadó-kulcs bevezetését.
Az OECD keretében létrejött adómegállapodást 137 ország támogatja, köztük 26 uniós. Az EU jogszabályba foglalná a megállapodást, amelyhez valamennyi tagország kormányának a beleegyezésére szükség van.
Az EP meghatározó politikai csoportjai már elkészítették a határozati javaslataikat, jelenleg ezek összedolgozása zajlik. A frakciók várhatóan hétfőre készülnek el a közös állásfoglalás-tervezettel, amely valószínűleg bírálni fogja Magyarországot, amiért a gazdasági helyzetére hivatkozva vétót emel az irányelvre vonatkozó javaslattal szemben.
A kereszténydemokrata Európai Néppárt által kidolgozott szövegtervezet szerint a kezdeményezés nyomán csökkenne az adóelkerülés és az adócsalás, ami éppenséggel segítené a jelenlegi gazdasági problémák megoldását.
A szocialisták sajnálatukat fejezik ki, hogy egyes tagállamok fegyverként használják és alkudozási eszközként használják a vétót, hogy engedményeket csikarjanak ki az adózástól független területeken.
Több frakció támogatná, hogy az irányelvet Magyarország nélkül, úgynevezett megerősített együttműködés keretében fogadják el, míg a kereszténydemokraták és a konzervatívok szerint ez csak az utolsó lehetőség lehet, mert a kívülmaradás alááshatja a belső piacot és torzíthatja a versenyt a tagállamok között. A képviselők emellett megfontolásra javasolják a tagállami vétó megszüntetését az adózás bizonyos területen.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Ne maradj le! Az Európai Unió legfontosabb politikai eseményeiről hetente értesülhetsz hírlevelünkből.
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Kedves Olvasónk!
Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat! Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.