Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón amellett érvelt, hogy az EU nem fog tudni a magyar kormánynak nem tetsző javaslatot elfogadni adótörvények kapcsán, ugyanis azokban az ügyekben egyhangú döntés hozható. Brüsszelnek azonban úgy tűnik, van megoldása a magyar vétóra:
az Európai Bizottság a tagországok kormányaihoz fordul, hogy támogatnák-e azt a tervet, amely megkerülné Magyarországot a 15 százalékos globális minimális társaságiadó-kulcs bevezetésére irányuló uniós törekvésből
- tudta meg a Politico.
Idén júniusban Magyarország nagy vihart kavart az Európai Unióban és az Egyesült Államokban azzal, hogy egyedüli országként mondott nemet a globális minimumadó bevezetésére, amivel a gyakorlatban megakadályozta azt, hogy az EU közösen vezesse be a kezdeményezést. A globális minimumadó csaknem 140 ország társasági-adórendszerét egységesítené: az összes tagállamban 15 százalékos effektív társasági adókulcsot vezetnének be (Magyarországon 9 százalékos a társasági adókulcs).
Az EU nemzeti pénzügyminisztériumainak négy tisztviselője elmondta a Politico-nak, hogy
a Bizottság tisztviselői telefonon keresik a tagállamokat, hogy felmérjék, mennyire hajlandóak egy úgynevezett megerősített együttműködési megállapodásra, amely semmissé tenné Budapest vétóját a kezdeményezéssel szemben.
Az adótörvénytervezetek valóban csak egyhangúlag juthatnak át a brüsszeli törvényhozási gépezeten, így bármelyik uniós ország - legyen az bármilyen méretű - blokkolhatja azokat, azonban a megerősített együttműködés lehetővé tenné, hogy az intézkedést támogató tagállamok az egyhangúság elérése nélkül is továbbvihessék a kezdeményezést.
A lap értesülése szerint, amennyiben Magyarországgal szemben van támogatás, az EU végrehajtó testülete a jövő hónapban, amikor a pénzügyminiszterek Luxembourgban találkoznak a havi Ecofin-értekezletükön, már be is mutathatja a megerősített együttműködésre vonatkozó kezdeményezést.
Franciaország és Németország már korábban is támogatásáról biztosította a stratégiát. A kisebb országok azonban aggódnak amiatt, hogy ez a stratégia felbátoríthatja a Bizottságot, és precedenst teremt arra, hogy a jövőben is a megerősített együttműködést használva kerüljék meg őket, ha egyhangú döntést igénylő kérdésekről döntenek.
Kapcsolódó
Magyarország kihagyásával fogadhatják el a globális minimumadót az EU-ban
Hazánk továbbra is kvázi adóparadicsomszerű társasági adórendszert működtethet, kedvezve ezzel például a nagy nemzetközi cégeknek.