Nagy port vert fel nemrégiben, hogy - mint a vg.hu megírta - egy soproni pizzéria pénzt kér a csapvízért. Fotót is mellékeltek, amin látszott, hogy az étlapon is szerepel, decinként 30 forintért.
1998-tól 2009 februárjáig jogszabály írta elő, hogy az alacsonyabb kategóriájú vendéglátóhelyeken kérésre, a magasabb kategóriájúakban pedig kérés nélkül hideg ivóvizet - azaz csapvizet - kell biztosítani. De azóta
- nincs ivóvízfelszolgálási kötelezettség, illetve
- lehet a csapvizet pénzért adni, amennyiben azt az étlapon feltüntetik.
Érdeklődésünkre ezt az információt megerősítette a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elnöki tanácsadója, a balatonszemesi Kistücsök étterem tulajdonosa, Csapody Balázs is.
Csapvíz 750-szeres áron
A Soproni Vízmű Zrt. tájékoztatása szerint a legolcsóbb közületi ivóvíz köbmétere 315 forint áfa, azaz 400 forint. Egy köbméter az 10 ezer deciliter, azaz egy deci 0,04 forintba kerül. Az étterem tehát 750-szeres árat számított fel, ha nem vesszük figyelembe a többi lehetséges költséget.
Ha innen nézzük a dolgot, a soproni pizzéria gyakorlata rendben van, az étlapon volt a csapvíz, decije 30 forintért, igény szerint citrommal, hűtve.
A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, a La Fiesta Party Service tulajdonosa, Kovács László költségoldalról nem tartja túlzásnak, elfogadhatatlannak, ha egy étteremben az étlapon szerepel a csapvíz. Nem is a konkrétan víz miatt, ami filléres tétel. Hanem a kiszolgálás, a pohármosás, a hűtés és az egyéb rezsiköltségek miatt. Ugyanígy nem helyteleníthető szerinte, ha vállaltan (kiírva) díjat kérnek azoktól, akik csak WC-használtra térnek be. Hiszen a takarításnak is van költsége.
Amikor ilyen bérrobbanás van, akkor tényleg minden forintra szükség lehet a költségek kitermeléséhez
- tette hozzá.
Persze azon lehet vitatkozni, mennyi lehet a korrekt díj, viszont ha valaki rosszul van, akkor a természetesen a segítség a legfontosabb, díjtalanul, szögezte le.
Van, akinek ingyen, van akinek pénzért?
Ami már más tészta, hogy a pizzéria üzletvezetője, Jankovics Balázs Facebook-bejegyzésében azt írta, a "családoknak" soha nem számolták fel a decinként 30 forintos díjat úgy, mint a "fesztiválozóknak". Magyarázatként azt válaszolta a portálnak, hogy a VOLT Fesztiválon elfogyasztott italok és egyéb szerek hatására sajnos sok fiatal került olyan állapotba, hogy nem kívánatos vendég lett.
Fotó: ThinkstockCsapody Balázs nem minősítette ezt a hozzáállást, csupán annyit mondott, hogy náluk nem különböztetik meg a vendégeket.
Hozzánk is jönnek fesztiválozók, a Balaton Sound ideje alatt. Kimondottan jó, jól fogyasztó, prémiumvendégek ők.
Kovács László a diszkriminációt önmagában helyteleníti. Azonban hozzátette: ha a vendég olyan állapotban van (például részeg, kötekedő), akkor a többi vendég érdekében el lehet utasítani a kiszolgálását.
Kérnek-e csapvizet?
A Kistücsökbe betérők nemigen.
26 éve vagyunk nyitva. Ez alatt egy kezemen meg tudom számolni, hányszor volt ilyen. De ha kértek csapvizet, kivittük.
- mondta Csapody László. Szeretik viszont vendégeik a jó minőségű ásványvizet és inkább azt rendelnek vagy házi szörpöt, tudtuk meg.
Egy vendéglátó vállalkozás hatalmas üzemelési- és bérköltségekkel működik, amit ki kell tudni gazdálkodni, és az italfogyasztást is szeretjük bekalkulálni a bevételek közé
- magyarázta.
Kovács László tapasztalata szerint is ritka, hogy a vendégek kifejezetten ivóvizet kérnének. Viszont meg tudja érteni, ha valaki mégis így tesz. Akár amiatt, mert azt szereti, az oltja igazán a szomját, akár anyagi okokból.
Beleférhet ingyen
De máshol adnak-e ingyen csapvizet a vendégnek, ha azt kér? Akkor is, ha nem kötelező már? Olvasónk Hévízen nyaralt a napokban, és több szállodában is étkezett, de kérését mindegyikben megtagadták. Viszont ajánlották neki a citromos vizet, literjét 300 forintért. Vagyis ugyanolyan árban, mint ahogy a soproni pizzéria adja a csapvizet, akár citrommal. Amikor érdeklődött a hévízi szállodák felszolgálóinál, azt mondták neki, a városban ez mindenhol így van.
A szállodaszövetség főtitkára, Kovács István szerint inkább az az általános, hogy ha valaki kér ingyen csapvizet, azt nem utasítják vissza. Persze nem ajánlgatják, hogy igyon sima vizet a vendég, mert azt szeretnék, ha valódi fogyasztása lenne. Személy szerint azt tartja etikusnak, hogy kérésre kapjon ingyen ivóvizet a vendég. Kovács László is így gondolja, ha nincs étlapon, akkor adni kell ivóvizet, térítés nélkül.
Ettől nem fog a cég tönkre menni.
Megemlítette, vannak menüs helyek, ahol automatikusan ki is rakják a csapvizet, hogy aki kér, annak kérnie se kelljen.
Kiemelt kép: FrankHoermann/SVEN SIMON/AFP