Az Egységes Diákfront tagja azt mondja: a rendőrök már láthatóan fel voltak készülve rájuk a Karmelitánál. Heteken belül újabb megmozdulást szerveznek.
Szokatlanul durva jelenetekbe torkolott a diákok szerda esti tüntetése a Karmelita kolostornál. A rendőrök már múlt héten is könnygázt vetettek be a tiltakozók ellen, miközben hivatalosan az építési kordonokat védték a kormányfő hivatali épülete mellett. A szerdai fellépés azonban talán még erélyesebb volt: több diákot és a Momentum egyik képviselőjét is kiemelték a tömegből.
Május 3-án az Egységes Diákfront, a Szülői Összefogás Közösség és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete délután 4 órára hirdetett gyülekezőt a Szent István Bazilikához, ahonnan az Alkotmány utcába vonultak a résztvevők. A szervezők itt jelentették be, hogy országos népszavazást kezdeményeznek az oktatás, elsősorban a közoktatás égető kérdéseiről.
Csibrán Barna, az esemény egyik szervezője azt mondja, itt aztán lezárták ezt a tüntetést, levették a rendezői mellényt, és már nem szervezőként vonultak át a tiltakozókkal a Clark Ádám térre.
Itt színpad már nem volt, a tüntetők pedig spontán úgy döntöttek, hogy elindulnak a várba, a Karmelitához, Orbán Viktor kormányfő hivatalához. Barna szerint negyed nyolc körül értek a Dísz térre, ahol egy rendőrsorfal várta őket, így megközelíteni sem tudták az épületet.
Barna szerint a rendőrök felszólították őket, hogy hagyják el a teret, ők erre nem reagáltak. Ezután elkezdték kiszorítani a tiltakozókat, akiknek egy része a tér Színház utca felőli részénél lévő kordonokhoz ment, és egy részét le is bontották. Itt a rendőrök könnygázt vetettek be, az eseményről készült videók alapján néhány esetben közvetlen közelről.
„Körülbelül 35-40 embert fújhattak le könnygázzal, közülük 15-en az ismerőseim” - mondja Barna.
TASZ: a rendőrök követték az igazán súlyos erőszakot
Az eseményekről készült felvételeken látszik egy fiatal srác is, akinek közvetlenül az arcába fújják a könnygázt, miközben ő elkeseredetten kapaszkodik egy fémrúdba, amiről a rendőrök végül lefeszítik a karjait. A 17 éves Hidász Mátét később megbilincselték, és hajnali 4-ig benntartottak a Gyorskocsi utcai rendőrségen.
A Momentum által közzétett videón nem csak az látszik, ahogy Mátét lerángatják a rúdról a rendőrök, hanem az is, ahogy a párt képviselőjét, Tompos Mártont behúzzák a rendőrsorfal mögé.
– mondta lapunknak az ellenzéki képviselő.
Tompos kezét ezután megkötözték egy gyorskötözővel és bevitték a Gyorskocsi utcába, ahol szerinte abszurd jelenetek következtek.
Az ellenzéki politikusnak azt mondták, hogy hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, valamint tiltott gyűlésen való részvétel a gyanú ellene. Azonban nem hallgatták ki, nem készült jegyzőkönyv sem, és végül éjjel kettő körül kiengedték.
Tompos azt mondja, hogy panaszt tesznek az intézkedés ellen. A képviselő szerint az előállított fiatalokhoz nem engedték be az ügyvédeket, sőt a szülőket sem.
A BRFK szerda esti közleményében azt írta, hogy „a jogellenes gyűlés szervezőjével szemben a Budapesti Rendőr-főkapitányság gyülekezési joggal visszaélés miatt szabálysértési eljárást kezdeményezett, a rendőrökre támadók közül öt embert előállítottak, őket a Központi Nyomozó Főügyészségen hivatalos személy elleni erőszak miatt jelentették fel”.
A közleményükben arra is kitértek, hogy „az egyre agresszívabbá váló tömeg a rendőrökre támadt; lökdösni kezdték őket, bedöntötték a kerítéselemeket, betörtek az építési területre, kövekkel dobálták és rugdosták a rendőröket”, így velük szemben „vegyi eszközt alkalmaztak”.
A TASZ csütörtöki közleményében azonban azt írja, hogy
egy olyan tüntetésen, ami egy több mint egy éve tartó, békés és a kormány által eddig teljességgel semmibe vett tiltakozássorozat következő állomása volt”.
Durvábban léptek fel, mint korábban
A drámai jelenetek után Csibrán Barna szerint este 9 órára a tömeg szétszéledt, ahogy fogalmaz, sokan megijedtek. Szerinte a rendőrök most durvábban léptek fel velük szemben, mint a múlt héten: akkor körülbelül hat alkalommal vetettek be könnygázt, most azonban több mint tízszer.
Barna szerint a korábbi megmozdulásokon nagyon jó volt a kapcsolatuk a rendőrséggel, és szerdán az Alkotmány utcában is „rendesek voltak”.
A szintén a helyszínen lévő Hadházy Ákos független képviselő azt mondja, olyan „jó arcú diákokat” látott, akik fel voltak háborodva, mert egy éve állnak ki a tanáraik mellett, de a hatalom még csak tárgyalni sem hajlandó velük.
„Egyértelmű, hogy bekeményített a rendőrség. És felhívnám a figyelmet, hogy itt nem voltak felgyújtott autók, nem dobálták kövekkel a rendőröket.”
Tompos Márton fáradtságot érzékelt a rendőrökön. Volt aki, hajnal egykor mondta neki, hogy aznap reggel héttől megint szolgálatban lesz. Így szerinte „van, akinél elpattan a húr”.
A Momentumos politikus nem is lát tudatosságot a határozottabb rendőri fellépésben, szerinte törvényszerű volt, hogy ez bekövetkezik.
„A Fidesz igyekszik minden olyan jelenetet elkerülni, ami a 2006-os eseményeket idézheti fel. Ezt eddig bírták, tovább már nem tudják fenntartani, ahogy növekszik az elégedetlenség. Ez törvényszerű volt.”
Újabb megmozdulást szerveznek
Az is érdekes, hogy az erélyesebb rendőri fellépésre pont a kormányfő hivatalának közelében, a várban került sor. Hadházy Ákos és a Momentum képviselőt többször is nekiálltak már elbontani a Karmelita környékén kihelyezett kordonokat, múlt héten a tüntető diákok is az éppen akciózó ellenzéki politikusokhoz csatlakoztak. Szerdán viszont a tiltakozó fiatalok már spontán úgy döntöttek, hogy felmennek a várba, ahol a rendőrsorfal fogadta őket.
Csibrán Barna szerint a Karmelita egy kormányközeli, szimbolikus épület, a hatalom központja, ahol érdemes tiltakozni.
Tompos Márton is úgy látja, hogy ma már a Parlament csak „egy szép múzeum”, a fontos döntések a kormányfő hivatalában dőlnek el. Szerinte ezt a legjobban az szimbolizálja, hogy még az épülethez sem lehet odaférni. Szerinte így „akadhatott be” a diákoknak is a Karmelita, mint a tényleges hatalom szimbóluma, amelyet kerítésekkel zártak el előlük.
Hadházy Ákos szerint ugyanakkor a kordonbontás egy szimbolikus, egyáltalán nem lényeges kérdés.
– mondja a független ellenzéki képviselő.
Az erőszakosabb rendőri fellépés úgy tűnik nem riasztotta el a fiatalokat a tiltakozástól. Barna azt mondja, a múlt heti megmozduláson körülbelül 200-an voltak, most azonban körülbelül 700-an csatlakoztak hozzájuk a várba.
Az Egységes Diákfront tagja szerint heteken belül újabb demonstrációt szerveznek, ennek időpontjáról és helyszínéről azonban egyelőre nem árult el részleteket.