Magadra ismersz legalább néhányban?
Ami gyerekkorunkban történik velünk, meghatározó lesz a későbbi életünk szempontjából is. Az alapot az adja meg a felnőtt életünkhöz, hogy milyen neveltetést kaptunk a szüleinktől. Ha sokat kritizálnak gyerekként, annak is hosszú távú hatása van az életünkre.
A Psychology Today szerzője szerint ezek a jelek utalnak arra, hogy téged nagyon kritikus szülő(k) nevelt(ek) fel.
1. Nem bízol magadban
Az állandó kritizálás gyerekkorban azt a benyomást kelheti, hogy amit gondolsz, érzel, vagy teszel, az valamiért helytelen. Ennek eredménye az, hogy önbizalomhiányban szenvedsz.
2. Tartasz az új dolgoktól
Az önbizalomhiány abban is akadályoz, hogy bízz abban, hogy meg tudsz felelni egy új kihívásnak. Gyakran előfordul, hogy inkább biztonsági játékot játszol, és úgy döntesz, hogy nem próbálsz ki valami újat, nehogy véletlenül kudarcot vallj.
3. Nehezen teszed túl magad azon, ha hibázol
Tévedni és hibázni emberi dolog, de ha valami a te hibád, úgy érzed, hogy ez azt igazolja, hogy hiányosságaid vannak. Még egy apró hiba esetén is felrémlenek előtted a múltbeli kudarcaid, az önértékelésed pedig tovább zuhan.
4. Hajlamos vagy perfekcionista lenni
Nem azért törekszel a tökéletességre, hogy elismerést kapj, vagy büszke legyél magadra, hanem azért, mert attól félsz, hogy valamit elrontasz és alkalmatlannak bizonyulsz a feladatra.
5. Sok időbe telik, mire elvégzel egy feladatot
Akár egy e-mail megírásáról, akár egy születésnapi üdvözlőlap kiválasztásáról van szó, mindennel hosszú ideig bíbelődsz, hogy megpróbáld elkerülni a hibát. Még az is előfordulhat, hogy a határidőket is elmulasztod, mert túl sok időt szánsz a „megfelelő” végrehajtásra.
6. Folyamatosan bocsánatot kérsz
Anyukád vagy apukád valószínűleg rögtön éreztette veled, ha rosszat tettél, ezért azt feltételezed, hogy mások is ugyanúgy elvárják a bocsánatkérést, ha hibázol. Még akkor is képes vagy elnézést kérni, ha a barátaid rád szólnak, hogy nem kell mindig mindenért ezt tenned.
7. Sokszor védekezően reagálsz
Gyerekként megtanultad, hogy fel kell készülni a lehetséges támadásokra, így védekezhetsz ellenük. A védekező reakcióid felidegesíthetik a párodat vagy a barátaidat, amiért „mindig rossz irányba tereled a dolgokat”. Ettől azonban még nem leszel kevésbé védekező.
8. Nehezen hiszed el, hogy a szeretteid valóban szeretnek téged
Ha a családod és a barátaid egyértelműen kifejezik a szeretetüket feléd, te akkor is azt gyanítod, hogy elegük van belőled. Ez különösen erős lehet, ha a szüleidtől egyszer ilyen, egyszer olyan jeleket kaptál, ami összezavart. Például az egyik pillanatban még kedvesen bántak veled, a másikban viszont kemény szavakkal szóltak hozzád.
9. Ritkán fogadod a bókokat
Ha valaki valami kedveset mond neked, megtalálod a módját, hogy elhárítsd, gyakran azzal, hogy magadat kritizálod. Ha például azt mondják neked, hogy jó a felsőd, te azzal vágsz vissza, hogy nem is áll neked annyira jól ez a szín. Ily vagy oly módon mindig próbálod semlegesíteni a dicséreteket.
10. Gyakran tapasztalsz szociális szorongást
Félsz attól, mit gondolnak rólad az emberek, hogy ítélkeznek feletted, vagy kritizálnak. Aggódsz amiatt, hogy megszégyeníted magad a munkahelyeden, megalázó dolgot teszel nyilvánosan, vagy kínos helyzetbe került egy beszélgetés során.
11. Kritikus belső hanggal rendelkezel
Szüleid kritikáit már nem kívülről, hanem belülről hallod. Ha megfigyeled, meglehet, hogy a gondolataidban a szüleid hangja visszhangzik.
12. Hajlamos vagy a depresszióra
A negatív gondolatok, az önostorozás és a kudarcoktól való szorongás a hangulatodra is hatással van. Sajnos még azért is képes vagy magadat kritizálni, amiért depressziós vagy, ami még mélyebbre taszíthat.
13. Másokkal szemben is kritikus tudsz lenni
Bármennyire nem szereted, ha téged kritizálnak, nehéz nem ugyanezt tenni másokkal. Könnyen és automatikusan meglátod a hibát másokban, és valójában a saját önkritikád tükröződik a másokhoz való hozzáállásodban. Lehet, hogy éppen az alacsony önértékelésed miatt védekezel így.
14. Feszült a viszonyod a testvéreiddel
Sajnos a nem megfelelő szülői bánásmód miatt a testvéri kapcsolatok is megromolhatnak. Bár vannak időszakok, amikor élvezed a testvéreid közelségét és a velük való kapcsolatot, nincs meg az alapvető bizalomérzet köztetek.
15. Gyakran túlgondolod a dolgokat
Az önbizalomhiány és a bizalmatlanság miatt sokszor merülsz el a gondataidban. Elemzel, agyalsz, találgatsz... ettől még azt is érezheted, hogy már teljesen elszakadtál a saját testedtől, mert már szinte a fejedben élsz.
16. Mindig úgy érzed, hogy bizonyítanod kell
Alapvetően úgy érzed, hogy nem vagy "elég" - elég okos, elég szép, elég sikeres, elég gazdag. Ezeket a vélt hiányosságokat úgy próbálod kompenzálni, hogy nagyon keményen dolgozol, és mindig többet és többet próbálsz elérni, hogy bizonyíthass.
Természetesen nem mindenkiben alakulnak ki ezek a minták, akiket kritikus szülők neveltek fel, és néhány pont nem feltétlenül jelenti azt, hogy így nőtt fel. De ha magadra ismersz legalább néhány jellemzőben, szánj egy percet arra, hogy végiggondold, miért is van ez, és milyen hatással van a jelenlegi életedre. Nyugodj meg, semmi sincs kőbe vésve! Lehet, hogy nem tudsz rajta teljes mértékben változtatni, de következetes tudatossággal és gyakorlással megtanulhatod, hogy másképp is lehet élni.