"Nem arra vagyok felvéve, hogy embereket küldjek el" - mondta a hvg360-nak adott interjúban Ződi Zsolt, az Index új vezérigazgatója. Ződi azután érkezett a céghez, hogy lemondott a korábbi vezérigazgató, Pusztay András nem sokkal azután, hogy a szerkesztőség átszervezési tervét az ország legnagyobb lapjának beszántási kísérletének értékelte nem csak ő, hanem a szerkesztőség is.
Nincs politikai kapcsolatom, nem a NER küldött, hogy bezárjam, tönkretegyem az Indexet
- válaszolta rögtön az első kérdésre az új vezérigazgató. Ződi azt állítja, hogy Bodolai László, az Indexet tulajdonló alapítvány kuratóriumának elnöke, aki egyben sok-sok éve a cég jogásza jó barátja, és már 2017-ben hívta őt vezérigazgatónak.
Ződi Zsolt még a kilencvenes években volt Bodolai főnöke egy másik végnél. Az új vezérigazgató azt nyilatkozta, hogy régi beosztottja már három héttel ezelőtt kereste, hogy nem jönne-e az Indexhez vezérigazgatónak. Azaz jóval azelőtt, hogy az átszervezési botrány felmerült volna.
Bodolai biztosított róla, hogy a politikai szálakat tudja kezelni, nekem azzal nem lesz dolgom
- mondta Ződi.
Az interjúban szóba kerül, hogy az Index céges struktúrája miatt a szerkesztőség anyagilag kitett helyzetben van, mert a nyereség nem az alapítványnál keletkezik, hanem a sales house-t is birtokló NER-es cégnél, amit Vaszily Miklós vezet.
"Az indexet fenntartó alapítványnak 120 milliós tartozása van, aminek a törlesztése elviszi a hasznot, ami az elmúlt öt évben ötödére csökkent. Ráadásul az árbevétel nem ebben, hanem egy NER-es cégben képződik. Nem lehet felbontani ezt a szerződést" - hangzik el a kérdés, amire a válasz a következő:
Ismerve a magyar média helyzetét, mindenhol vannak anyagi gondok. Ahol nincsenek, ott más hiányzik. Az, hogy az árbevétel nem nálunk képződik, valóban nagyon furcsa számomra, de ez nem jelenti, hogy semmi ráhatásunk ne lenne rá. Én még nem láttam ezt a szerződést, így nem tudok nyilatkozni róla
- ami azért furcsa, mert akkor Ződi Zsolt úgy vállalta el a vezérigazgatói pozíciót, hogy a cég helyzetét leginkább meghatározó dokumentumot nem látta.
Az új vezérigazgató azt is elmondta, hogy "a kiszervezéssel járó megszorítás végleg lekerült a napirendről".
Hozzátette, hogy most más típusú megszorítások sem lesznek, abba viszont nem ment bele, hogy szerinte politikai támadás állt-e a tervek hátterében.
A főszerkesztőt ugyan az igazgatóságból kirakták, de az új vezérigazgató bízik Dull Szabolcsban, nem akar személyi változást ezen a poszton.
Saját kilátásairól viszont meglehetősen pesszimistán fogalmazott Ződi Zsolt.
Ha lehetetlenné válik a tisztességes munka, akkor azonnal felállok, visszamegyek a tudományos világba. Látva az eddigi igazgatók "életciklusát", ha két évig kihúzom, és sikerül megnyugtatnom a szerkesztőséget, és egy jobban működő céget csinálni, akkor elégedett leszek.
Kiemelt kép: MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont/YouTube