A világ egyik legismertebb történész-filozófusa két történelemkönyvet is írt tinédzsereknek, amelyekben van néhány mondat arról, hogy léteznek nem heteroszexuális emberek is.
A Bibliában van erőszak, vérfertőzés, azt mégsem kell fóliázni - erről beszélt Yuval Noah Harari az RTL-nek adott exkluzív interjúbában. A világ egyik legismertebb történész-filozófusa maga kereste meg a csatornát, miután megtudta: legújabb, gyerekeknek írt történelemkönyveit csak befóliázva lehet árulni a magyar könyvesboltokban.
A világ urai sorozatban az első az Így hódítottuk meg a Földet, amely a homo sapiens diadalmentetét mutatja be, és most megjelent második kötet, a Miért nem igazságos a világ? címmel. Mindkét könyv 9-10 éves kortól ajánlott. A több száz oldalas művekben mindössze néhány mondat szól arról, hogy léteznek olyan emberek, akik nem heteroszexuálisak, és vannak olyan családi struktúrák, melyek eltérnek a hagyományostól. Harari mindezt történelmi kontextusba helyezi, történelmi tényekről ír.
A gyermekvédelmi törvény miatt azonban a két kötetet be kell fóliázni, csak így forgalmazhatók a magyar könyvesboltokban.
Én történelemkönyveket írok, hiszen úgy gondolom, a történelem közvetlenül kapcsolódik a mindennapjainkhoz. A történelem segít megérteni, kik vagyunk” - mondta a történész a csatornának.
Harari azt is kifejtette: a legtöbb gyerek foglalkozik a nemi szerepekkel, „szerelmesek, érzések keringenek bennük, hogy például mit éreznek saját testük iránt”.
„Ez sokkal fontosabb nekik, mint a matematika, a fizika, a történelem vagy bármi más. És mi, felnőttek vagyunk felelősek azért, hogy segítsünk nekik megérteni ezt a tudomány segítségével: azt, hogy mit jelent a gender, mi az a társadalmi nem. És itt nem a szexről van szó, az én könyvemben például nincs szexjelenet.”
A történész azt is hozzátette, hogy
„Nem csak a szeretetről van benne szó. Van benne erőszak, vérfertőzés és a többi. Például Salamon királynak ezer asszonya volt, Jákobnak két felesége van, és szeretői, egyszerre. És az teljesen rendben van, ha gyerekek is olvasnak erről. De arról már tilos, hogy egy fiú beleszeret egy másik fiúba. Ó, hát ez túl bonyolult, de miért?” - fogalmazott Harari.