Világszerte kilencmillió idő előtti halálesetet okoz a levegőben lévő szálló por egy új kutatás szerint. A német Max Planck Intézet tanulmányáról a német ARD televízió számolt be - ebben az áll, hogy a kutatók szerint csak Németországban évente 120 ezer halálesetet okoz a szálló por.
A tudósok 16 ország 40 nemzetközi kutatását vizsgálták át, amelyek adatai több évtizedet ölelnek fel. Eszerint
a levegőben lévő szálló por ugyanannyi idő előtti halálesetért felelős, mint a dohányzás.
Hasonló eredményre jutott egy másik kutatócsoport, amelynek a PNAS című tudományos lapban jelent meg a kutatása szeptemberben. Ez 41 követéses tanulmány alapján vizsgálta a szálló por okozta halálozási kockázatot. Méréseik szerint
2015-ben a szálló por 8,9 millió halálesetet okozott világszerte.
Ez 30 százalékkal több, mint az a 6,9 millió, amelyet a hagyományos mérési módszerekkel számoltak ki.
A Max Planck Intézet vizsgálata szerint a szállópor-szennyezettség 45 százalékáért a mezőgazdaság, elsősorban a tömeges állattartás a felelős. A trágya felbomlása, valamint a haszonnövények trágyázása során ammónia kerül a légkörbe, ott más gázokkal, például kénnel és salétromsavval lép kölcsönhatásba. Így jön létre a szálló por.
A levegő szálló porral való terheltsége összefüggésben van a légutak megbetegedésével és a szív- és érrendszeri problémákkal. A legapróbb részecskék jelentik az egészség számára a legnagyobb veszélyt, mert ezek jutnak el a tüdő legmélyebben lévő részeibe, írja a 444.