A kormány június 4-én nyújtotta be a kutatás, fejlesztés és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatát. Ennek értelmében az MTA kutatóintézetei az újonnan létrejövő Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz kerülnek, amelynek tizenhárom fős irányító testületébe hat főt az MTA, hat főt a kormány delegál.
A tervezett módosítás emellett létrehozza a tizenegy tagú Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsot. A kizárólag a miniszterelnöknek felelős testület véleményt alkot és javaslatot tesz a kormány KFI tevékenységével kapcsolatban.
A tervezet benyújtása után kutatók, az MTA dolgozói és szimpatizánsok többször is tüntettek már a kutatóhálózat elcsatolása ellen. Az MTA székházában szerdán nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Lovász László a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a kormány MTA-t érintő átalakítás terveivel kapcsolatban.
"A kormány javaslatai a tudományos intézményrendszer átalakítására, köztük a kutatóhálózat leválasztása a Magyar Tudományos Akadémiáról fenyegetést jelent az akadémiai szabadságra és a kutatói autonómiára"
- mondta az MTA elnöke, aki azt is kiemelte, hogy a magyar kormány eddig nem tudott érdemi választ adni arra, miért lesz jó, ha a kutatóintézetek nem az MTA égisze alatt dolgoznak tovább.
Lovász László szerint jól működő, magas színvonalú irányítás alatt volt eddig az akadémiai kutatóhálózat. Az elért eredményeket és a rendelkezésre álló forrásokat tekintve az MTA kutatóhálózata Európa legjobbjai közé tartozik.
Az MTA elnöke hozzátette, a kormány által emlegetett alacsony innovációs teljesítmény nem fog attól javulni, ha az MTA alapkutatást végző intézeteit kiveszik a köztestület felügyelete alól. A kutatóintézet leválasztása ellenben nagyon komoly jogi problémákkal fog járni.
Lovász László elmondta, hogy az MTA álláspontja szerint rendkívül aggályos, hogy a javaslatban nincs biztosíték a kutatóintézetek alapfinanszírozására, és nincs törvényi biztosíték a kutatóhálózat képviseletére sem az ELKH-t vezető testületben. Emellett javaslat sérti az MTA tulajdongyakorlási jogait is.
Az MTA elnöke ezért a parlamenti frakcióvezetőknek is írt levelet, melyben kérte, hogy az országgyűlési képviselők fontolják meg a tervezet elfogadását. A kormányt pedig az Európai Bizottság is figyelmeztette.