Erre országszerte hét tanár jut. A tervek szerint a szám fokozatosan nőni fog, a tanárok alkalmasságát alaposan vizsgálni fogják.
A Honvédelmi Minisztérium egy sor rendelettervezetett jelentetett meg, egyes kormányrendeletet pedig módosítani kellett, hogy az iskolákban fakultatív foglalkozásként bevezethessék a lőgyakorlatot a honvédelem tantárgy keretein belül – szúrta ki a kormány honlapján a 24.hu.
Ehhez módosítani kell a fegyverekről és lőszerekről szóló kormányrendeletet. hogy újabb önálló használati jogcímet teremtsenek a légfegyverek oktatási célú igénybevételéhez, és sajátos biztonsági rendszabályokat állapítsanak meg az emberi élet kioltására nem alkalmas eszközökkel történő lőgyakorlatokhoz.
Egy másik rendeletmódosítás azt tisztázná, hogy pedagógusként ki oktathatná a diákokat honvédelemre. A munkakörben az lesz alkalmazható, aki
- felsőfokú végzettséggel és katonai szakképzettséggel rendelkezik, vagy
- érettségivel rendelkezik és részt vett honvéd altiszt vagy azzal egyenértékű képzésben.
Mint írják, a cél az, hogy a tantárgyat olyan katonák oktassák, akik a nevelő (oktatói) testület tagjaként a tanórai tevékenységen túl is képesek az iskolai honvédelmi nevelési feladatokban aktívan részt venni.
A honvédelmi oktatást végzőknek a „katonaideált megtestesíteni képes személyeknek kell lenniük”.
Mindkét tervezet hatásvizsgálati lapjából az derül ki, hogy a tárca
Korábban a tárca azt közölte, hogy a honvédelem választható tantárgy lesz a 2023/2024-es tanévtől a középiskolákban, a szabad órakeret terhére.
Rétvári Bence államtitkár szerint országszerte 120 iskolában indulhat meg a honvédelmi képzés, elmondása szerint az oktatóknak „a próbaoktatás megkezdése előtt szakmai, pedagógiai, tanügyigazgatási és módszertani felkészítésen kell részt venniük”.