Sokan szeretnék hasznos dolgokra költeni a SZÉP-kártyán lévő pénzt, akár több százezer forintot, de nem tudják, hogy a jelenlegi helyzetben mi az, ami elérhető, mert nem lehet utazni, üdülni, szállodába, étterembe, színházba, moziba vagy sportolni menni. Fata László juttatási szakértő segítségét kértük a válaszokhoz.
Mit lehet tenni, ha valakinek felhalmozódott a SZÉP-kártyán a pénze?
Várni lehet. A pénz rajta marad a kártyán, nem vész el, később is elérhető lesz.
Kivételesen nem lehet a boltban levásárolni, például élelmiszerre költeni a SZÉP-kártyán lévő pénzeket?
Nem lehet. Viszont készételt lehet belőle rendelni, vagy elvitelre vásárolni az éttermekben, a vendéglátás alszámláról.
Más lehetőség nincs?
Vannak olyan online rendezvények is, például színházi előadás, koncert, amelyekre lehet jegyet vásárolni a szabadidő alszámláról.
És ha valaki a szálláshely alszámlán lévő pénzét szeretné elkölteni?
Az most, a veszélyhelyzet alatt a legnehezebben költhető.
Ezek szerint lehetséges? Annak ellenére költhetünk róla, hogy nem mehetünk most szállodába?
Igen. Vannak ugyanis szálláshelyek, ahol előre le lehet kötni foglalást, és így előre ki is lehet fizetni ennek a díját.
És ha nem költjük el, ami a kártyánkon van, akkor elvész a pénzünk?
Nem. A SZÉP-kártyán lévő pénzeket a feltöltést követő második év május 31-éig lehet felhasználni költséglevonás nélkül, az idei feltöltéseket tehát 2022 májusának végéig.
Mi a helyzet akkor, ha valakinek két évvel ezelőtti feltöltése van?
A tavaszi veszélyhelyzetben a májusi lejáratnál volt hosszabbítás, a veszélyhelyzet lejártát követő 60 napig lehetett további költségek nélkül elkölteni a 2018-as feltöltéseket. A jelenlegi veszélyhelyzetet február 8-áig hosszabbította meg a kormány. Egyelőre azt tudjuk, hogy 2021. május végéig járnak le a 2019-es feltöltések.
És ha valaki nem tudja elkölteni a lejáratig a kártyáján lévő juttatásokat?
Nem vész el a pénze, mint régebben, hanem a számláján marad. Legfeljebb annyi rossz történhet, hogy elkezdhetik vonni az egyenlege lejárt részéből a havi 3 százalékos szolgáltatói díjat.
És tényleg le fogják vonni a 3 százalékos díjat?
Ezt nehéz megjósolni most 2021 tavaszára, de mivel az idén tavasszal egy kormányrendelet felfüggesztette a díjfizetést, a veszélyhelyzet lejárta utáni 60 napig, nem kizárt, hogy szükség esetén ismét lesz ilyen intézkedés.