Elképesztő részleteket osztottak meg a Titán műszaki állapotáról azok, akik korábban már utaztak a merülőhajóval. A tengeralattjáróról leestek alkatrészek indulás előtt, útközben lemerült az akkumulátor, és a szerkezetet valójában egy játékkonzollal irányítják.
Már korábban is több probléma adódott azzal a tengeralattjáróval, ami vasárnap tűnt el, miközben a Titanic roncsaihoz szállított kalandvágyó turistákat. Egy német kalandor a 2021-es merülését a Titánnal öngyilkos küldetéshez hasonlította, egy mexikói vlogger elmesélte, hogyan merült le út közben a hajó utolsó akkumulátora, egy újságíró pedig arról beszélt, hogy a több millió dolláros eszközt egy játékkonzollal irányítják.
Az OceanGate Expeditions mini tengeralattjárója,
A búvárhajó helyi idő szerint hajnali 4 óra körül indult el a Titanic roncsaihoz, amelyek a kanadai Új-Fundland partjaitól 600 kilométerre, 3800 méteres mélységben fekszenek a tengerfenéken. A merülés kezdete után 1 óra 45 perccel azonban megszakadt az összeköttetés a felszíni egységgel.
A Titan felkutatására az Egyesült Államok parti őrségének vezetésével jelentős művelet indult, amiben katonai repülőgépek is részt vesznek.
Robert Blasiak, a Stockholmi Egyetem óceánkutatója azonban korábban azt mondta, hogy a kutatást a koromsötét és a 3800 méteres mélység is nehezíti. Az idő ráadásul rohamosan fogy, hiszen a búvárhajó vészhelyzet esetére 96 órára elegendő oxigénnel rendelkezik - ez körülbelül csütörtök kora délutánra el is fogyhatott.
Azóta kiderült, hogy a Titánnal már korábban is bőven akadtak problémák.
Arthur Loibl a Bidlnek arról beszélt, „hihetetlenül szerencsés”, hogy ő túlélte a 2021-es utazást a hajóval. A német kalandor szerint több sikeretlen merülési kísérlet után csak öt órás késéssel indultak útnak elektromos problémák miatt, és
Loibl azt mondta, hogy ő akkor 100 ezer eurót fiztetett a kalandért.
Alan Estrada, mexikói vlogger is osztott meg részleteket a 2022-es útjáról. Ő azt mondta, hogy a tervezett merülési időhöz képest az utazás négy órával korábban ért véget, mert a hajó egyik akkumulátora hirtelen lemerült.
„Biztonsági okokból teljesen érthető. Amikor az utolsó akkumulátor már csak negyven százalékon van, akkor vissza kell térni a felszínre” - mondta Estrada. Ugyanakkor szerinte ez mégiscsak azt jelentette, hogy a beígérthez képest négy órával kevesebbet tölthettek a roncsnál.
Ő eredetileg 2021-ben merült volna az OceanGate-el, de műszaki problémákra hivatkozva az útját egy évvel elhalasztották.
Estradának azonban végül sikerült lemerülni a legendás hajó roncsához - nem úgy, mint Marc és Sharon Haglenek. A floridai párt az üzemeltető cég vezetője személyesen győzte meg arról, hogy csatlakozzanak az egyik első, 2021-es expedícióhoz az akkor még Cyclops 2-nek nevezett merülőhajó fedélzetén.
A pár ezért februárban beperelte a céget.
David Pogue, a CBS tudósítója tavaly merült le a roncshoz a Titánnal, és ő is elképesztő részleteket osztott meg a hajó műszaki állapotáról. Szerinte a Titán olyan volt, mintha MacGyver építette volna. A szerkezetet ő úgy írta le, hogy a középső része úgy néz ki, mint egy kisbusz méretű fehér cső, aminek két kupola van a végén.
„Van néhány érintőképernyős monitor a padlón, de nincs hozzájuk kezelőszerv. A többmilliós tengeralattjárót egy játékkonzol irányítja” - mondta Pogue.
Az újságíró úgy fogalmazott a BBC-nek, hogy a Titánon „nincs tartalék, nincs menekülő út”, vagy a felszínre jut, vagy meghalnak, akik benne vannak.
(Forrás: DailyMail)