Nagy Sándor szerint az ilyen szintű sportolóknak óriási az elvárásuk magukkal szemben és nagyon kevés emberben bíznak, mert ezen a szinten már nagyon kevesen tudnak segíteni. De van kiút, erre példa Michael Phelps is.
Hetek óta rejtély, hogy mi történik Milák Kristóffal. Az olimpiai, háromszoros világ-, hatszoros Európa- és háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok magyar úszó kétszer is elhalasztotta visszatérését. Wladár Sándor, az úszószövetség elnöke szerint pedig épp itt lenne az ideje, hogy összeszedje magát, mert tartozik Magyarországnak. Az úszóelnök szavait Hosszú Katinka felháborítónak és primitívnek nevezte. Gergely István, a sportoló klubjának ügyvezető elnöke pedig azt mondta, Miláknak valójában senkivel sincs baja, csak egyszerűen képtelen beugrani a medencébe.
Mi történhetett a 23 éves úszóval? Erről beszélgettünk Nagy Sándorral, akinek több mint 25 éves sportpszichológusi tapasztalata van, több sportági szövetségnek is dolgozott, és részt vett olyan sportolók felkészítésében, akik olimpiákon és világbajnokságokon indultak.
– Mennyire kell szó szerint érteni a Honvéd elnökének szavait, azaz Milák Kristóf vajon a szó legszorosabb értelmében képtelen-e beugrani a medencébe?
– Igen, ez könnyen elképzelhető, egyfajta kiégéshez hasonló állapotban lehet. A Milák környezetében dolgozó különböző szakemberek viszont feltehetően egyre türelmetlenebbek, mert tisztában vannak azzal, hogy az olimpia előtt mennyire sürgeti őket az idő.
– Hogyan lehet megoldani azt a helyzetet, hogy a világ egyik legjobb úszója képtelen beugrani a medencébe?
– Én mindenképpen szakember segítségét javasolnám neki, még akkor is, ha elég erősnek érzi magát a helyzet megoldásához.
Alapvetően az az ő döntése, hogy egyáltalán el akar-e indulni a következő olimpián, az azonban már nem csak rajta múlik, hogy bekerül-e a magyar úszóküldöttségbe. Hiába kvalifikálta magát egyéni számban korábban, a váltóban a többiek sorsa is függ tőle, ezért nem mehet oda felkészületlenül.
– Mekkora esélye lehet Milák Kristófnak arra, hogy kikecmeregjen a bajból és újra sikeres úszó legyen?
– Ha a közeljövőben komolyan elkezdene ezen dolgozni, és megszületik benne az elhatározás, hogy belevág a felkészülésbe a megfelelő segítségekkel, akkor még nem késő, hiszen kilenc hónap van hátra a párizsi olimpiáig.
Az amerikai úszót Milák Kristófhoz hasonlóan szintén zseninek kiáltották ki, és végül mindenkinél több olimpiai aranyéremmel, összesen huszonhárommal zárta a pályafutását.
– Mennyire nehéz egy olyan eredményes sportolónak új motivációt találni, aki Milákhoz vagy Phelpshez hasonlóan már mindent megnyert?
– Ez az ő szintjük esetében nehéz, hiszen a kisebb mértékű fejlődés is sokkal nagyobb energia-befektetést követel. Önmagában már az is nehéz, hogy fenntartsák az elért szintet, nemhogy még világcsúcsot javítsanak vagy még egy olimpiai aranyat nyerjenek. Amikor Milák Kristófról azt mondják, hogy nincs motivációja vagy motivációs problémái vannak, az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem motivált, hanem azt, hogy az a szintű motivációs feszültség hiányzik belőle, amivel újra képes lehet nekifutni egy ilyen felkészülésnek.
Nem arra van szüksége, hogy jobban megtanítsák úszni, hanem egy olyan bizalmi kapcsolatra épülő együttműködésre, ahol elfogadja a szakember személyét, személyiségét és szakmai tudását. Nagyon komplex dolog egy ilyen versenyzővel együttműködni.
– Milák Kristóf a legutóbbi olimpia után edzőt váltott, addigi edzője, Selmeci Attila utólag azt mondta róla, hogy sokat kellett nyelnie a közös munka során. A hozzá hasonló kategóriájú sportolókra jellemző, hogy nehéz a természetük?
– Nem merem általánosságban kijelenteni, de többségükben nagyon valószínű, hogy óriási egóval rendelkeznek és nagyon céltudatosak. Nem véletlenül érik el az eredményeiket. Emiatt
Hétköznapi emberként mondhatjuk akár azt is, hogy az ilyen eredményes élsportolók különleges, nehezen kezelhető emberek, nem beszélve arról, hogy még ők sem egyformák, hiszen teljesen más a személyiségük.
– Ebben a helyzetben mennyire segíthet Milák Kristófnak, hogy az ügyében már megszólalt az úszószövetség elnöke, kiállt mellette Hosszú Katinka, de a Honvéd elnöke is a nyilvánosság elé lépett, ráadásul napi téma lett a sportoló állapota a médiában, hiszen mi is erről beszélgetünk most?
– Normál esetben teljesen tisztában van azzal, hogy egy hozzá hasonlóan sikeres élsportoló a figyelem középpontjába kerül. Akkor is a középpontban volt, amikor minden jól működött, annak ellenére, hogy úgy tűnt, nem akar olyan sokat szerepelni és nem szeret a középpontban lenni. De tudnia kell azt is, hogy akkor is odafigyelnek rá, amikor a mostanihoz hasonló negatív dolgok történnek vele. Már abból is kiderül, hogy Milák személyisége megosztó, hogy van, aki védelmébe veszi, van, aki kritizálja, van, aki pedig segíteni akar neki, mások pedig irigykednek rá, vagyis nagyon sokféle reakciót vált ki a személye. Viszont szerintem most komolyabbak a gondjai, amik miatt problémái vannak a felkészüléssel. Végeredményben pedig kicsúszhat az időből, ami miatt nem fog tudni olyan formába lendülni, amit ő elképzelt magának.
– Mit gondol, Milák Kristóf ott lesz jövőre a párizsi olimpián?
- Sportot szerető szakemberként nagyon szeretném és drukkolok neki. A realitást nézve erre akkor lehet esélye, ha még ebben a naptári évben a megfelelő kerékvágásba kerülne a lelki világa.
Biztos vagyok abban, hogy a környezete támogatja, és elsősorban csak rajta múlik, hogy minden segítséget igénybe véve végül belevág-e a felkészülésbe.