A Magyar Sí Szövetség csütörtöki maratoni, vitáktól hangos küldöttgyűlése visszahívta a szervezet elnökét, Miklós Editet és a teljes elnökségét. Mindezt tette azt követően, hogy a küldöttgyűlés elfogadta az elnökség szakmai beszámolóját.
A 24.hu megkereste a 2014-ben téli olimpiai 7., 2015-ben világkupa-bronzérmes alpesi sízőt, aki kérdésünkre azt felelte: "Nem nagyon tudok mást mondani, mint amit csütörtökön az MTI-nek nyilatkoztam. Olyan szakmai programot dolgoztunk ki, melynek már látszottak az eredményei, több szakágban bontogatták a szárnyukat a tehetséges fiatalok, de lehet, hogy másra van szükség".
Arra a kérdésünkre, hogy akkor mégis miért hívták vissza szokatlan módon, alig másfél év hivatalos munka után annyit mondott: "Sokaknak fájt, hogy míg eddig az elnöki pozíciót társadalmi munkában látták el elődeim, addig én fizetést vettem fel a munkámért."
És valóban, Miklós első intézkedései egyikeként a soros közgyűlésen alapszabály módosítást kezdeményezett, amely szerint:
- "Az Elnök feladatait munkaviszonyban, vagy megbízási jogviszonyban látja el. Az Elnökség további tagjai feladataikat társadalmi megbízatás keretében, ingyenesen látják el."
- Illetve az alelnök hatáskörébe adta "az elnökkel kötendő megbízási, vagy munkaszerződés aláírását".
Az alapszabály módosítását, amely átalakította a küldöttküldés rendszerét is, 2019 májusában a közgyűlés jóváhagyta.
Információnk szerint eztán bruttó 980 000 forintos elnöki fizetést, továbbá 200 000 forintos lakás-, gépkocsi- és telefon-költségtérítést hagyott jóvá a szövetség elnöksége Miklós Edit számára.
A frissen megerősített elnöknő pár hónapot követően menesztette a korábban a szövetséget tíz éven át főtitkárként szolgáló Kapitány Ildikót, és a helyére földijét, a szintén csíkszeredai Szentgyörgyi Zoltánt nevezte ki. A korábbi gimnáziumi osztálytárs 650 000 forintos fizetést, továbbá éppúgy gépkocsi- és telefon-költségtérítésért dolgozott, mint az elnöknő.
Úgy tudjuk, a két vezető tisztségviselő juttatása, azok járulékai jóval több mint húsz millió forintot vittek el a 2019-re megítélt, 120 millió forintos állami támogatásból, amelyet az EMMI felzárkóztatási programjának részeként kaptak.
A szövetség gazdálkodásával problémák lehettek, mert úgy tudjuk, Halász Zsuzsa Ellenőrző Bizottsági tag már jóval a mostani közgyűlés előtt lemondott tisztségéről, lévén, nem engedték belenézni a szövetség könyvelésébe, a bankkivonatok mindegyikét sem láthatta.
Honlapunk megkereste Kaszó Klárát, aki 2011-2017 között, Kálomista Gábor elnöksége alatt ellátta a síszövetség ügyvezető elnökségét, és jelentős szerepet vállalt Miklós Edit Romániából Magyarországra hozatalában, a sízőnő honosításának megszervezésében és a menedzselésében, továbbá a későbbi sikereihez szükséges források előteremtésében.
Kaszó ugyan jelen volt a közgyűlésen, de nem kívánta álláspontját megosztani a széles közvéleménnyel. Annyit mondott:
Bízom benne, hogy a szeptember 11-re összehívott küldöttgyűlést követően végre tényleg tiszta lappal indulhat újra a munka. Sok sikert és jó havat kívánok ehhez mindenkinek. Remélem, ha nem is a 2022-es, de a 2026-os olimpián sikeres lesz a magyar sísport.
Előzmények:
A Magyar Síszövetségben három éve kaotikus állapotok uralkodnak.
- 2017 májusában lemondott a korábbi elnök, Kálomista Gábor, majd a helyére megválasztott, Orbán Viktor miniszterelnök egyik főtanácsadójaként ismert Megyesy Jenő is távozott két hónap után.
- Utóbbi helyére érkezett Bajai András, aki regnálása harmadik hónapjában, a 2018-as téli olimpia kellős közepén robbantotta a bombát azzal, hogy a "szövetség működésében tapasztalt törvénytelenségek, szabálytalanságok megszüntetésének" indokával távollétében, saját hatáskörben, elnökségi döntés nélkül menesztette az éppen az olimpia helyszínén, Phjongcshangban tartózkodó Kapitány Ildikó főtitkárt, és a helyére Vámos Attilát nevezte ki.
- A magyar sísport legeredményesebb versenyzője, Miklós Edit másnap jelentette be, hogy ha a Bajai-Vámos duó marad, úgy befejezi pályafutását, amit két hónappal később hivatalos formában is megtett.
- Bajai eztán minden létező fórumon megtámadta a közgyűlés döntését, feljelentéseket tett, így patthelyzet alakult ki. A bírósági ügyek miatt nem tudta hivatalosan bejegyezni Miklós Editet elnöknek a Fővárosi Törvényszék.
- Április 15-án aztán a Magyar Síszövetség tagsága rendkívüli közgyűlésén visszahívta a teljes elnökséget, majd az olimpiai hetedik helyezett, világkupa-harmadik, harmincéves lesiklót választották meg elnöknek. Miklós Edit 26, a korábbi elnök Bajai András 2 szavazatot kapott.
- Miklós 2018 decemberében kapott karácsonyi ajándékot egy bírósági végzés formájában, amely jogerősen visszamenőleg megerősítette az elnöki pozícióban. Azóta volt elnök.
Kiemelt kép: MTI / Kovács Tamás