Ha a lift helyett mégis a lépcsőzés mellett döntünk, nagyon bátor döntésre szánjuk magunkat. A lépcsőzés közbeni légzési nehézségek sok mindenkinél előfordulnak, függetlenül attól, mennyit edzünk. Szerencsére ez nem azt jelenti, hogy több edzésre van szükségünk vagy egészségügyi problémáink lennének.

A Bright Side csapatával is gyakorta megesik a lépcsőzés utáni lihegés, ezért úgy döntöttek utánajárnak ennek valódi okainak.

Lehetnek egészségügyi problémáid.

Nem árt, ha odafigyelünk a testünkre. Ha mellkasi fájdalmat érzünk lépcsőzés közben, vagy bedagad a bokánk és lábfejünk, vagy köhögni kezdünk, érdemes inkább felkeresni egy orvost, mert ilyekor lehet, hogy baj van az egészségünkkel.

Nem melegítettél be.

Mielőtt nekikezdünk egy edzésnek, fontos, hogy bemelegítsünk, hiszen átmozgatjuk az izmainkat, elősegítjük a jó vérkeringést és oxigénáramlást és ezáltal a sérüléseket is elkerülhetjük.

Ha lépcsőt mászol, nyugalmi állapotból kerülsz át hirtelen egy sokkal megterhelőbb, aktív mozgásba anélkül, hogy bemelegítettél volna. Ezért a testednek jobban kell dolgoznia, hogy oxigént áramoltasson az izmaidba, és így a szívritmusod is felgyorsul. Tehát ez teljesen normális.

Ez nem olyan, mint egy áltagos kardió.

A lépcsőzés más energiarendszert alkalmaz, mint a legtöbb kardió gyakorlat, amit edzés közben végzel. Ezt foszfagén energiarendszernek hívják, akkor használjuk, ha a tested sok energiát igényel nagyon rövid idő alatt. Ehhez olyan konkrét molekulák szükségesek, melyekből a testünkben nem található meg túl sok, ezért teljesen normális, ha kimerültebbnek érzed magad egy rövid, de intenzív gyakorlat után, mint egy hosszabb után.

Az izmaid gyorsan elfáradnak.

Kétféle izomrostot különböztetünk meg, melyek a lassú és a gyors összehúzódásért felelősek. Ha rutinos hosszútávfutó vagy, az a lassú összehúzódású izomrostok miatt van, amelyek nehezen fáradnak el, viszont nem is olyan erősek. A lépcsőzéshez a másik izomrost csoportra van szükségünk, hogy gyors, kitörő mozdulatokat tudjunk végezni, viszont sajnos így gyorsabban elfáradunk.

Ha valaki nem edz annyit, lehet jobban bírja a lépcsőzést, mint az, aki edz.

A futáshoz levegőigényes anyagcserére van szükség, a lépcsőzéshez viszont éppen az ellenkezőjére, tehát széndioxidot és hidrogént, amire a magas állóképességű sportolók sokkal érzékenyebbek. Ezért fordulhat elő az, hogy valaki, aki nem edz, könnyebben mássza meg a lépcsőket, mint az, aki rendszeresen sportol.

Hogyan teheted egyszerűbbé a lépcsőzést?

Egyszerűen csak használd többször a lépcsőt és a tested majd hozzászokik ehhez a fizikai tevékenységhez. Természetesen vannak olyan gyakorlatok, amik segíthetnek abban, hogy ne jelentsen akkora kihívást a lépcsőzés. Ilyen például a sprint, az ugrálás vagy egyéb kitörő, gyors mozdulatok, amelyek gyorsan, sok energiát igényelnek. Az is segít, ha a fenék és combizmokat erősíted guggolásokkal.

Te sokszor használod a lépcsőt a lift helyett? Kapkodod utána a levegőt? Milyen edzőgyakorlatokat végzel és milyen rendszerességgel?

Mi a véleményed?


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!