Tízezer pedagógus vizsgázott a Belügyminisztérium kötelező továbbképzésén. A szakszervezet szerint a vizsgakérdések szakmaiatlanok, és vitára lenne szükség a NAT-ról.
A Belügyminisztérium (BM) által kötelezően előírt továbbképzés során eddig mintegy tízezer pedagógus vizsgázott le a Nemzeti Alaptantervből (NAT) vagy az Óvodai nevelés országos alapprogramjából, írja a Népszava. A vizsgát huszonheten nem teljesítették, nekik további két lehetőségük van az ismétlésre.
A Pedagógusok Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet szerint a számonkérést többen megalázónak tartják, és szakmai vitákra lenne inkább szükség a NAT-ról, különösen annak jövő évi felülvizsgálata kapcsán. A szakszervezet szerint a vizsgán feltett kérdések gyakran szakmaiatlanok vagy túl egyszerűek, például az idegennyelv-tanítás céljáról vagy az énektanítás zenepedagógiai alapjairól.
A kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar szintén bírálja a kötelező képzést és vizsgát, feleslegesnek tartva azt. A BM tájékoztatása alapján a képzés és vizsgák teljesítését 2025. január 31-ig kell befejezni.
A képzés 10 órás távoktatási formában történik, elsőként az óvodapedagógusok számára indult el az online felület, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem biztosít. A pedagógusoknak tananyagot kell letölteniük és feldolgozniuk, majd egy 20 kérdéses tesztet kitölteniük, amelyhez 15 helyes válasz szükséges a sikeres teljesítéshez.
A BM szerint az óvodapedagógusoktól pozitív visszajelzések érkeztek a tananyag szerkezetéről és tartalmáról. Többen hasznosnak találták az átismétlést, és nem volt szükség külön felkészülésre a vizsgára.