Van szülő, aki ki is használja a kisbaba elaltatására, mivel tapasztalat tanította meg arra, hogy alig indulnak el, az addig élénk baba elszenderül. Csakhogy ez a hatás nemcsak a kisgyermekeknél érvényesül.
A melbourne-i egyetem kutatói rájöttek, hogy az okai azok az alacsony frekvenciájú vibrációk (4-7 Hz), amelyek az utastérben is érezhetők és nemcsak a kicsikre, hanem a felnőttekre is álmosító hatással vannak – írja a Sciencealert .
A kísérletben 15 gépkocsivezetőt teszteltek egy virtuális szimulátor igénybe vételével, amely 60 percen keresztül reprodukálta egy monoton, kétsávos autóúton való vezetés érzését, közben alacsony frekvenciájú vibrációkat produkáltak. Közben mérték szervezetük reagálását a szívfrekvencia-változásokat jelző HRV-mutató alapján. A vibrációk okozta fáradtság ugyanis nehezebbé teszi a gondolkodást, ezért az idegrendszer kompenzál és lelassítja a szívverést.
A teszt elkezdése után 15 perccel a jó egészségnek örvendő, kipihent kísérleti alanyokon is a tompulás jelei mutatkoztak.
Fél óra után már bóbiskoltak és nehezen tudták magukat ébren tartani és ez csak fokozódott a hátralévő 30 percben. Agyuk ugyanis szinkronba került e rezgésekkel.
Bár a kísérlet egyelőre szűk körben zajlott, az máris megerősíthető ennek alapján, hogy a vibrációk hatása a gépkocsivezetőkre problémát jelent a közúti közlekedés biztonságára – mondják a kutatók. Éppen ezért azt javasolják az autóiparnak, hogy olyan üléseket tervezzenek, amelyek csökkentik ezeket a vibrációkat. Ez annál is inkább fontos, mert a halálos közúti balesetek 20%-ának az az oka, hogy a vezető hirtelen elalszik.