Ugyan Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos megtartotta vezető helyét a Forbes magazin ma közzé tett gazdaglistáján, de alig 8 milliárd forinttal növelte a vagyonát az egy évvel korábbihoz képest. Fő vetélytársa, Csányi Sándor OTP-vezér ugyanakkor durván 74 milliárd forinttal gyarapodott, így közelített Mészárosra.
Annak ellenére csökkent a különbség kettőjük között, hogy Mészáros csoportja új darabokkal bővült, és a válság miatt bezuhant tőzsdei árfolyamok is helyre rázódtak. A Forbes a Mészáros-menetelésből a Titász és a Tigáz bekebelezését emeli ki - a két cég értékét 183 milliárd forintra becsülik -, mivel megszerzésükkel kulcsszerepbe került a csoport a régió energiaellátásában. Nem mellesleg megdobták a tőzsdei mamut Opus Global Nyrt. eredményét is: az első háromnegyedév 23,8 milliárd forintos konszolidált adózott eredménye 20,8 milliárddal több, mint az egy évvel korábbi. A képhez hozzátartozik, hogy
nem csúfította már Mészárosék mérlegét a Mátrai Erőmű, amelyet - miután kivették belőle az osztalékot - átpasszoltak az MVM-nek, így a lignites erőmű évi több tízmilliárdos veszteségét már az állam állja.
Mészáros a főszereplője a Takarékbank, az MKB és a Budapest Bank összeolvadásával létrejövő szuperbank létrehozásának: a Magyar Bankholdingban érdekeltsége egy magántőkealap révén 40 százalékra nőtt.
A csoport viharos növekedés azonban az Opus tőzsdei árfolyamán nem igazán érződött. 2017-ben 760 forintos csúcson járt a részvény, és miközben egyre másra vásárolt fel különféle cégeket, ingatlanokat, a Opus-részvényekért cikkünk leadásakor nem adtak többet 210 forintnál. A Forbes ezt azzal magyarázza, hogy a piac nem hiszi el a mesét, és valójában "láthatatlan kezet" sejt az Opus és a Mészáros mögött, így azt, hogy állami hátszél nélkül nem tarolnának a piacon. Választási év előtt ez pedig végképp nem mellékes kérdés.
Csányi nem Mészárossal versenyez, szuperszámítógépet fejleszt
Az OTP viszont rekordot döntött az idén, novemberben 19590 forinton is járt a bankpapír árfolyama. Más kérdés, hogy rendesen megrángatta a részvényt a kamatstop bejelentése, cikkünk írásakor valamivel 16 ezer forint felett kereskedtek vele. Csányi Sándor vagyonnövekménye így is nagyrészt bankjának köszönhető. Az OTP is folytatja a terjeszkedést, de külföldön, legutóbb Albániában vásárolt egy 20 milliárd forintos darabot. A Forbes úgy látja, Csányi nem a Mészáros-féle Bankholdingot tekinti versenytársnak, hanem a Revolutot és a hamarosan megjelenő többi neobankot. Erre utal a bejelentés, hogy az OTP és az innovációs tárca Európa legnagyobb szuperszámítógépének fejlesztésébe kezd.
Ami a hátszelet illeti, a Csányi-birodalom sem maradt állami segítség nélkül, decemberben 200 milliárd forint vállalati kötvényt bocsátottak ki a Magyar Nemzeti Bank programjában. A forrás az OTP dolgozói részvényvásárlását szolgálja, és egy emiatt hozott jogszabály tette lehetővé. Az MNB nem közölte, hogy mennyit jegyzett le a kötvényből, de az egy cégcsoportra megengedett 100 milliárd forintos limitnél csak kevesebbet vásárolhatott, mivel korábban már részt vett Csányiék fő agrárcégének, a Bonafarm Zrt.-nek a kötvényakciójában: akkor a Pick Szeged Zrt. szalámigyár-fejlesztéséhez vontak be mintegy 30 milliárd forint külső forrást. Idesorolhatjuk akár a szegedi Pick Arénát is, amelyet nemrég adtak át, a januárban induló férfi kézilabda-Eb-re készült a 8300 fős csarnok 47 milliárd forintból.
Ami az agrártámogatásokat illeti, Magyarország két nagy földesura, Csányi és Mészáros Lőrinc fej fej mellett halad, de utóbbi úgy tűnik, magának követeli a vezető helyet: nemrég bejelentette, hogy Agrolink néven rendszerintegrátort hoz létre, ezzel pedig versenytársává válik Csányi piacvezető cégének, a KITE-nek.
A két mogult durván 200 milliárddal leszakadva követi a harmadik helyen Felcsuti Zsolt, aki 40 milliárd forinttal tudta növelni a vagyonát egy év alatt. A hazai hírekben nem sokat szerepel a családi vállalkozásból kinőtt, gépipari gyártással, ipari befektetésekkel foglalkozó cégcsoportja, amelynek központja egyébként Szingapúrban van.
A leggazdadagabb üzletemberek a Forbes által becsült vagyona (zárójelben az egy évvel korábbi összeg):
- Mészáros Lőrinc és családja 488,1 milliárd forint (479,4)
- Csányi Sándor 467,9 (393,4)
- Felcsuti Zsolt 286,4 (246,1)
- Veres Tibor 282,9 (258,6)
- Rahimkulov Ruszlan 270,7 (240)
- Gattyán György 253,8 (245,6)
- Rahimkulov Timur 211,4 (257)
- Demján Sándorné és családja 197,2 (214,3)
- Szíjj László 190,5 (184,4)
- Jellinek Dániel 189,2 (140)
Városháza-ügy, pornóipar, politika
Az ország leggazdagabb, orosz származású testvérpárja Ruszlan és Timur Rahimkulov idén is felkerült a toplistára, ők a második legnagyobb OTP-tulajdonosok, vagyongyarapodásukat így jelentős részben Csányi bankjának köszönhetik. Rahimkulov Ruszlan neve előkerült a Városháza-ügyben is, ő lett volna az érdeklődő befektető, két érdekeltsége pedig felkerült a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szégyenlistájára, mivel több mint százmillió forintos tartozást halmoztak fel. A Rahimkulov fivérek nemcsak az ingatlanüzletben, hanem az energetikai piacon is aktívak: szeptemberben megvásárolták a Pandora Solarpark Kft.-t Adnan Polattól, az Orbán Viktor miniszterelnökkel is jó kapcsolatot ápoló török üzletembertől.
Volt idő, mikor vezette a Forbes listát, most csak hatodik Gattyán György. Közel 60 millió eurós (22 milliárd forintos) adózott eredménnyel zárta a 2020-as üzleti évet a Luxemburgban bejegyzett Docler Group, és a Forbes novemberi kimutatása szerint ez a negyedik legértékesebb magyar tulajdonban lévő társaság. Gattyán, aki évek óta háborúzik az adóhivatallal, most váratlanul politikai szerepet vállal, bejelentkezett a választásokra a digitalizáció apostolaként. Csak találgatják, mi vitte rá az ideje nagy részében Los Angeles-ben, illetve Párizsban élő üzletembert erre. Akik az ellenzék választóinak megosztására tippelnek, azok a Rogán Antal holdudvarába sorolt tőkealap 900 millió forintos invesztíciójában látják a bizonyítékot, ennyi pénz érkezett a főként erotikus webcam-szolgáltatásból meggazdagodó Gattyán e-aláírási rendszereket fejlesztő cégébe.
Elmaradt az év üzlete
Bár apadt a vagyonuk, a top tízben maradt Demján Sándor özvegye és családja. Mögöttük a 9. helyen Mészáros Lőrinc üzlettársa, Szíjj László található, aki a Duna Aszfalt Kft.-vel, illetve cégcsoportjával 2018 eleje óta önállóan több mint 460 milliárd forintnyi állami tendert nyert el. A Forbes megjegyzi: ezért is problémás, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly nyáron Szíjj jachtján nyaralgatott. Az üzletember máltai offshore cége a nyáron egyébként háromszintes luxusjachttal bővítette a flottáját.
Jellinek Dániel idén felkapaszkodott a tizedik helyre, miután egy év alatt csaknem 50 milliárd forinttal növelte a vagyonát. Neve az év legnagyobb üzlete kapcsán forgott: az állammal közösen a ferihegyi repülőteret működtető Budapest Airport Zrt. visszavételén munkálkodtak. A 4,4 milliárd eurós gigaüzlet azonban egyelőre nem jött létre, Orbán Viktor jegelte az akciót a bizonytalan gazdasági helyzetre tekintettel.
A miniszterelnök másik vágyálmát azonban megvalósította Jellinek: egy külföldi kiskereskedelmi láncba magyar érdekeltség kerül, a szándéknyilatkozatot már aláírták a magyarországi Auchan felének megszerzéséről.
Egyet javított a tavalyi helyezésén, így éppen csak kicsúszott a tízből Bige László műtrágyakirály, akire börtönt kért az ügyészség, hűtlen kezeléssel és vesztegetési pénz elfogadásával vádolják, 11 milliárd forintra büntette a versenyhivatal kartell miatt, az agrárminiszter pedig úgy mutatja be vidéki körútján, mint aki sokmilliárddal károsítja meg a gazdákat. Bige szerint a vagyonára, a műtrágyagyártó cégeire fenekednek, és válaszul beállt Márki-Zay Péter összellenzéki miniszterelnök-jelölt mögé, pénzzel is támogatva őt.
Két helyet lépett előre a Leisztinger Tamás, aki több mint 20 milliárd forinttal gyarapította a vagyonát, a 102 milliárd forint pedig a 15. helyre elég a kormánykritikus Népszavát kiadó üzletembernek. Hajszállal megelőzi a miniszterelnök kötélbarátjaként emlegetett Garancsi Istvánt, aki 100,8 milliárddal szerepel a listán, és egy év alatt 30 milliárd forinttal növelte a vagyonát. Övé az állami megrendelésekkel jól eleresztett építőipari cég, a Market Zrt., nem beszélve Andy Vajna egykori fővárosi kaszinóiról, amelyek működtetésére 2056-ig meghosszabbították a koncessziós jogot.
A Mészáros embereként elkönyvelt Vida József 76,7 milliárd forinttal már csak a 20., egy éve még öt hellyel és 14 milliárd forinttal beljebb volt. A TV2-ben még érdekelt, de a nagybanki fúzióban már nem az övé a főszerep, azt Barna Zsoltra osztották, Vidának a holdingon belül a Takarék Jelzálogbank Nyrt. elnöki posztjával kell megelégednie. Néhány hónapja az is kiderült, hogy már nem tulajdonos a Magyar Bankholdingban: az Opus Global egy magántőkealap révén megszerezte az addig Vida érdekeltségébe tartozó Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. részvényeit.
Jászai százmilliárdokkal üzletel, de még csak a 49.
Először szerepel az ötven leggazdagabb között Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. többségi tulajdonosa, éppen csak felfért a listára 34,7 milliárddal. Pedig az utóbbi időben felőle, illetve érdekeltsége, a 4iG Nyrt. felől érkeztek a legnagyobb hírek: 232 milliárd forintért kivásárolta az erdélyi milliárdos Teszári Zoltánt a magyarországi DIGI-ből, bekebelezte az állami műsorszóróból a rendezvénybizniszre is rátenyerelt Antenna Hungáriát, nem szólva a külföldi cégfelvásárlásokról. Lassan a Magyar Telekomhoz fogható hírközlési mamut jön létre a nemrég még jelentéktelen 4iG-ből. Az akvizíciókhoz hathatós állami segítség érkezett, a 4iG ugyancsak alkalmasnak találtatott az MNB növekedési kötvényprogramjára, a cég 288 milliárd forinthoz jutott néhány nappal azután, hogy Matolcsy György jegybankelnök bejelentette, lezárják a kötvényprogramot. Hiteleken kívül más csatornán keresztül is érkezik a pénz Jászaiékhoz: november végén közölték, hogy a német hadiipari vállalat, a Rheinmetall 25,1 százalékos tulajdonosa lehet a 4iG-nek, és 120 milliárd forinttal megemelhetik a társaság tőkéjét is.
Simicska Lajos, Orbán Viktor kegyvesztett barátja, a Fidesz gazdasági hátországának egykori karmestere nem kopott ki a milliárdosok közül, 39,2 milliárd forinttal a 41. helyre teszi a Forbes. A vagyont a korábbi osztalékok, exitek alapján becsülték, az egykori főoligarcha ugyanis visszavonult, a cégeit átadta, ami maradt, az a lótenyésztéssel és panzióüzemeltetéssel foglalkozó Hárskúti Mezőgazdasági Zrt., ám az is veszteséges. Eltűnt viszont az 50-es gazdaglistáról Schmidt Mária és Andy Vajna özvegye, Vajna Tímea, idén egyetlen nő került a toplistára: Hermann Kamilla, az Indotek Group társalapítója és kisebbségi tulajdonosa, Jellinek Dániel volt felesége. Becsült vagyona 36,5 milliárd forint, ezzel a 45. Fél milliárddal megelőzi Váradi Józsefet, a Wizz Air légitársaság vezérét.