A Semmelweis Egyetem rektora a HVG-nek nyilatkozva azt mondta, "a koronavírust le fogjuk takarítani a Földről".


Merkely Béla a vírus új, Nagy-Britanniában megjelent variánsáról azt mondta, hogy az erősebben kötődik az orrban, a torokban és a garatban lévő receptorokhoz.

A reprodukciós érték (R) azt mutatja, hogy egy fertőzött személy hány egészséges embernek adja át a betegséget. Ha ez a szám meghaladja az egyet, akkor a járvány súlyosbodik. Az új vírustípus a szakértők szerint négy tizeddel növeli az R értéket. Ha nem tennénk semmit, azaz nem mosnánk kezet, nem tartanánk a biztonságos távolságot és nem hordanánk maszkot, akkor az eredeti vírus 2,7-es R értéket produkálna, míg az újfajta 3,1-est. Ez nagyon magas, mert azt jelentené, hogy kéthetenként megháromszorozódik a fertőzöttek száma, és exponenciálisan terjed a pandémia.

A Semmelweis Egyetem rektora szerint azonban megijedni még nem kell, de az óvatosság nem árt. A szabályok ugyanúgy érvényesek: ha maszkot használunk, és nem rendezünk nagy összejöveteleket, akkor csökkenthető az R szám - magyarázza, hozzátéve:

A különbség annyi, hogy ha hibázunk, az új típus jobban büntet.

A megszerzett immunitás azonban megmarad, azaz az új típus megjelenése nem eredményez új hullámot. És akkor sincs komoly baj, ha jelentős mutációk következnek be a vírusban.

Elmondta azt is, hogy Magyarországon egyelőre nem találtak az új variáns megjelenésére utaló jelet.

Szerinte mivel komoly arzenál van már a kezünkben, így biztos abban, hogy ezt a vírust le fogjuk takarítani a Földről: azon kórokozók közé fog tartozni, amelyek teljesen kiszorulnak a hétköznapokból.

Ehhez azonban el kell jutni oda, hogy a fertőzésen átesettek és a beoltottak aránya elérje a teljes népesség hatvan százalékát. Ha ez megvalósul, akkor Magyarországon meg fog szűnni ez a járvány.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!