Elkészültek az újabb szakértői vélemények, melyeket a Hableány hajóbalesetének vizsgálatához a rendőrség kért. A kiegészítő vélemények többek között megállapították, hogy a tragédia idején egy másik szállodahajó is elhaladt a baleset helyszínén, így felmerül a Viking Idun kapitányának felelőssége is. Ezen kívül sikerült az elsüllyedt Hableány rádióit is megvizsgálni. A szakértők szerint a Viking Sigyn kapitánya az ún. stop manőverrel megakadályozhatta volna az ütközést - mondta el Balogh Szabolcs, a Hableányon meghalt matróz családjának jogi képviselője az Indexnek.

Az ügyvéd elmondása szerint fejetlenség volt, miután a rádióba bemondták, hogy „ember a vízben”. A tanúk és a rádióforgalmazás adatai szerint mikor egy túlélőt sikerült elkapni, nem tudták egyből a hajóra emelni, így nem tudtak azonnal egy másik bajbajutott után menni.

A szakértői vélemény szerint

az ukrán kapitány "indokolatlanul későn" - csak négy perccel az ütközés után - adta le a vészjelzést, és későn kért segítséget,

a mentést is az első tiszt utasítása után kezdték meg. Mindezek miatt indult eljárás a gondatlan veszélyeztetésen kívül segítségnyújtás elmulasztása miatt is.

A Hableány rádióját is sikerült megvizsgálnia a szakértőknek, és megállapították, hogy mind a kettő a 10-es csatornán állt, miközben az egyiknek a 22-esen kellett volna állnia.

Azt nem tudni, hogy mi történt a rádiókkal, és hogy a baleset előtt hol álltak. Az viszont már kiderült, hogy a két hajó között nem volt kommunikáció. A Viking Sigyn kapitányának még szabad szemmel is látnia kellett volna a Hableányt, ám ő nem észlelte, végül egy utas szólt neki az ütközésről. A szakértők szerint a "stop" manőverrel megakadályozható lett volna az ütközés.

Egy másik hajó kapitányának felelőssége is felmerült.

A Sigyn mögött érkező Viking Idun sem állt meg, annak ellenére, hogy tudott arról, hogy baleset történt.

Az ukrán kapitány ugyanis megkérdezte az Idun kapitányát, hogy lát-e valamit a vízben, de ő erre azt felelte, hogy nem, csak egy villogó mentőgyűrűt láttak. A hajó orrkamerájának felvétele azonban rögzítette a vízben lévő áldozatokat - írta meg a lap.

A Hableány május 29-én este süllyedt el, a fedélzetén 33 dél-koreai turista és a kétfős magyar személyzet tartózkodott. A tragédiát heten élték túl, egy utast azóta sem találtak meg.

Fotó: Police.hu