A magyar munkaerőpiacon leginkább a dolgozókért folytatott vállalkozói verseny befolyásolja a bérek alakulását, mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában (MTI).


Jelenleg a magyar munkaerőpiac keresletalapú, a munkaadók egyre magasabb béreket fizetnek annak érdekében, hogy megszerezzék és megtartsák a munkaerőt - tette hozzá.
Egy bértárgyaláson szerinte ma már nem a minimálbért és garantált bérminimumot veszik alapul, ezek inkább a szakmunkások kifizetésekor iránymutatók. A szakmunka végzése legtöbbször az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) diplomához kötött, amely egyszerűen megszerezhető, de a végzettek szakmai tudása általában nem fedi mindazt amiről a képzés szól.

Parragh a minimálbérrel és bérminimummal kapcsolatban úgy nyilatkozott a napokban, hogy az átlagfizetések dinamikus növekedése miatt csökkent az alku, illetve a minimálbér és a bérminimum emelés jelentősége, súlya. Viszont a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek szerint a korábbinál is fontosabb, hogy milyen döntések születnek az őszi bértárgyalásokon:

A kamara elnöke szerint a magyarországi felnőttképzést európai szintre kell emelni. A felnőttképzésben a munkavállalók 6 százaléka vesz részt, ezt a számot minimum 20 százalékra kell felhozni következő években, fűzte hozzá Parragh László.

Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!