A Magyar Orvosi Kamara (MOK) hétfő éjszaka tette közzé javaslatát arról, milyen javadalmazást látnának indokoltnak a közfinanszírozott ellátásban dolgozó orvosok számára. A javaslat figyelembe veszi Magyarország nemzetgazdasági teljesítőképességének határait, ugyanakkor számol az Európai Uniós környezet realitásával is, vagyis figyelembe veszik, hogy a körneyző országokban és Ausztriában mennyi, mennyivel magasabb az orvosok bére.
A bértábla a rezidens szinttől indul, és véigimegy a szakorvosi szinteken is, egyösszegű, jelentősebb béremelést tartalmaz.
- A rezidens 1 (belépő szint) bruttó bérére 687 837 forintot javasolnak,
- aki öt éve rezidens, annak már bruttó 875 906 forint lenne az alapbére,
- a szakorvos 1 szint 1 154 920 forintot kapna,
- 10 év után 1 398 358 forintot,
- a csúcs pedig 37 év után kicsivel több mint kétmilli forint lenne.
A MOK a bértáblában feltüntetett jövedelmekhez az egyetemi oktatói státuszra lépők, az osztályvezetői feladatot vállalók esetén 1.15 százalékos szorzót javasol bevezetni, mert ezek a feladatkörök az utóbbi években nehezen feltölthetővé váltak. A javadalmazás ütemezésénél évi 4,2-4,3 százalékos növekményt javasolnak, a szakvizsga megszerzése 30 százalékos, egyszeri béremelést jelentene. A kapott értékeket az infláció és a gazdasági növekedés ütemével korrigálták, hogy a bértábla ne inflálódjon el a következő pár évben.
Azt szeretnék, ha szankcionálnák a hálapénzt
Javaslatuk része az is, hogy a bértábla teljesülésével a hálapénz adását és elfogadását a büntető törvénykönyvben szankcionálja a jogalkotó. Az eddig alkalmazott elhúzódó, csepegtetett béremelés politikai haszna a MOK szerint csekély, mert ezen a módon a hálapénz mindig beépül az orvosi keresetbe. Javaslatukban ezért a paraszolvencia eltörlését lehetővé tevő, egylépéses béremelést fogalmaztak meg, mely képes áthidalni a szürke vagy fekete zónás bérkiegészítést.
A Magyar Orvosi Kamara a kormányzati ígéretnek megfelelően 2020 januárjától a költségvetés mozgásterének erejéig kéri a bértábla megvalósítását. A fennmaradó részt 2021-től egy lépésben, a hálapénz tiltásával egyidőben szükséges megvalósítani a kamara szerint. Az ütemezésben tehát elismerik a tárgyévi gazdasági - költségvetési korlátokat, ugyanakkor a megállapodás szerintük nem halogatható.
Várható hatások
A Magyar Orvosi Kamara összegezte a várható hatásokat is:
- A paraszolvencia 70 év után nem terheli többet a társadalmat anyagi és erkölcsi értelemben sem.
- A bértábla bevezetésével a magyar orvosok helyzete hasonlóvá válik a környező, hasonló gazdasági teljesítményű országokban dolgozó kollégáikhoz
- A nyugati országok elszívóereje érdemben csökken, a távozás anyagi motivációja megszűnik
- Az orvosi pálya vonzóbb lesz, a képzés minősége a motivációk tisztulásának köszönhetően javul
- A szakterülettől független egységes bértábla szakmai eszközökkel teszi lehetővé a hiányszakmák menedzselését
- A jobb egzisztenciális helyzet és a vele együtt járó rekreációs lehetőségek mérséklik a burnout (kiégés) jelenségét, ez közvetlen hatásként a betegellátás minőségében is megjelenik.
- Feltehetően csökken a magánszolgáltatók munkaerő-elszívó hatása is, ezzel stabilabbá válik a közszolgáltatások működése.
- Számolni kell azzal, hogy a jobban megfizetett orvos kevesebb állást vállal, ez átmenetileg ellátóhiányt eredményezhet, de a kiszámítható működés, a jelenleg a közellátásban részmunkaidőben dolgozó szakorvosok várható visszatérése a főállású munkaviszonyba, a külföldről hazatérők növekvő száma és a vonzóbbá váló életpálya kompenzálhatja ezt.
- Az orvostársadalom partnerségével megnyílik a lehetőség a 30 éve halogatott érdemi egészségügyi reformra, mely Magyarország egészének javát szolgálja.
Kiemelt kép: iStock