Azt javasolják az Európai Unió tagállamainak, hogy fokozatosan nyissák meg a határaikat a hasonló járványügyi helyzetben lévő szomszédos országokkal a turizmus fellendítése érdekében, ez derül ki az Európai Bizottság által szerdán közzétett dokumentumból.

A koronavírus-járvány kirobbanása óta az egész kontinens bezárkózott. A schengeni övezetben visszaállt a határellenőrzés annak érdekében, hogy megfékezzék a fertőzés terjedését. Ez viszont pusztító hatással volt a turisztikai szektorra, ami normál helyzetben közel az egytizedét adja az unió GDP-jének. Az iparágban dolgozók közül a hivatalos adatok szerint 6,4 millióan veszítették el állásukat.

Vezető szakácsból kukásautó-vezető - így váltottak szakmát a vendéglátásban dolgozók

A turizmusban és a vendéglátásban dolgozók jelentős része március közepe óta nem tud a saját szakmájában tevékenykedni. Olyanokkal beszélgettünk, akik az első sokk után munkát kerestek, és találtak is, igaz, jellemzően jóval kevesebbet keresnek.

Az Európai Bizottság a turizmus helyreállításának érdekében szerdán közölte ajánlásait, amit három fázisban határozott meg. Ebből az első és leglényegesebb, hogy az utazási tilalmakat célzott korlátozásoknak kell felváltania, és ha a járványhelyzet engedi, a határellenőrzést fel kell oldani. Ezt például három balti állam, Lettország, Litvánia és Észtország hamarosan meg is teszi.

Mint írják,

az utazási korlátozásokat legelőször a hasonló epidemiológiai helyzetben lévő területek között kell feloldani, ahol megfelelő a kórházi, tesztelési, nyomon követési és kontaktkutatási kapacitás.

Magyarul ha két szomszédos országban alacsonyan alakul az új fertőzöttek és az új áldozatok száma, a járványgörbe pedig laposodik, akkor érdemes a nyitás mellett határozni.

Az Európai Unió korábban ellenezte, hogy a tagállamok turistafolyosókat alakítsanak ki egymás között, azaz az országok egy bilaterális megállapodás értelmében megnyissák a határaikat a turisták előtt, de mostanra elfogadhatónak tartják ezt a gyakorlatot is.

Koronavírus-útlevéllel, turistafolyosókon tennék elérhetővé a tengerpartokat

Elképzelések már vannak azzal kapcsolatban, mikor és hogyan utazhatunk újra, de rengeteg a bizonytalanság, egységes szabályok híján pedig inkább káosz várható.

A javaslat szerint viszont nemzetiségi szabályokat nem szabad alkotnia. Ez azt jelenti, hogy ha Ausztria június 15-től valóban beengedi Németországból az embereket, akkor nemcsak a németeket, hanem az összes EU-állampolgárt fogadniuk kellene a szomszédból.

A dokumentumcsomag szerint a kontaktkutató alkalmazások használata szabadon választható lenne. Ezzel együtt az applikációt központosítottá tennék, tehát a felhasználók minden ország aktuális helyzetét láthatnák. Ezek a fejlesztések egyébként egyre elterjedtebbek, és több ázsiai országban, például Dél-Koreában is ennek köszönhetően sikerült elejét venni a járvány berobbanásának.

A tagállamok kormányainak azt javasolják, fontolják meg, hogy az emberek szabadon látogathassák az unión belül más országokban élő családtagjaikat és szeretteiket. Amennyiben a javaslatot elfogadják, június 15-ig zárva tartják az EU külső határait. Arra vonatkozóan egyelőre nem közöltek terveket, hogy a kontinensen kívülről érkező turistákat hogyan engednék be, ha egyáltalán beengednék.

Az Európai Bizottság közlése szerint nem kötelezik a légitársaságokat arra, hogy a középső üléseket szabadon hagyják, de előírnák minden járaton és repülőtéren a maszkviseletet. A dokumentum szerint ösztönöznék az utasokat az online becsekkolásra, előírnák a legalább másfél méteres távolságtartást a biztonsági ellenőrzéseknél és a poggyászok leadásánál illetve átvételénél, betiltanák az ételek és italok árusítását a fedélzeten, rendszeresen kellene fertőtleníti a gépeket, a beszállás pedig csak egyetlen ajtón működhetne, vagy az elsőn, vagy a hátsón.

A kormányok ezzel együtt is dönthetnek úgy, hogy üresen hagyatnak székeket akár repülőkön, buszokon, vonatokon vagy hajókon a távolságtartás betartása érdekében, és szétültethetik saját hatáskörben azokat, akik nem egy háztartásban élnek.

A csődközelbe jutott légitársaság többszöri kérése ellenére sem vezetnék be azt, hogy a törölt járatok miatt visszajáró összegeket voucherben térítsék meg utasaiknak a cégek. Továbbra is kérhetik tehát majd az emberek a pénzbeli kártérítést, ugyanakkor megjegyzik, a vouchereket a lehető legvonzóbbá kell tennie a társaságoknak. Ezt úgy lehet többek között megtenni, ha azok beváltására nem szabnak időkorlátot.

A nyári csúcsszezonra az Európai Bizottság létrehozna egy bárki számára elérhető online interaktív térképet, amin nyomon követheti az aktuális utazási és határkorlátozásokat, ezzel is biztonságosabbá téve a közlekedést.

A szervezet arra szólítja fel a tagállamokat, hogy készítsenek tervet egy esetleges második hullámra. Azt javasolják, a turistákat csak abban az esetben szabad beengedni, ha a megfelelő óvintézkedések, mint például a távolságtartás érvényben maradnak.

Ajánlásokat tesznek majd közzé továbbá hamarosan a szállodák számára a vendégek és a munkavállalók védelmének érdekében. Ezzel kapcsolatban megjegyzik, tisztában vannak vele, hogy az európaiak várják a nyarat és utazni szeretnének, de nem szabad fegyelmezettnek lenni, másként az eddigi erőfeszítések semmivé válnak.

Bár az Európai Bizottság javaslatai nem kötelező érvényűek a tagállamokra, a turisztikai szezon közeledtével azt várhatóan a legtöbben megfogadják.

Az Európai Unió nyolcmilliárd eurós alapot hoz létre a turisztikai szektorhoz tartozó százezer kisvállalkozás számára, hogy a szezon kezdetéig biztosítsák a fennmaradásukat.

Cikkünket a javaslat további részleteivel frissítjük.

Kihirdették a görögök, hogy nyaralhatunk idén az országukban

Jó néhány szabályozás vonatkozik majd a turistákra.

Kiemelt kép: Christina ASSI / AFP


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!