Megszavazta az Európai Parlament csütörtökön, hogy feltételekhez, így a jogállamisághoz kössék az EU tagállamainak megítélt közösségi források kifizetését a 2021-2027 közötti költségvetési ciklusban. A jelentést 397:158 arányban fogadták el a strasbourgi plenáris ülésen.


Ennek keretében felfüggeszthetnék, csökkenthetnék a jogállamisági elveket súlyosan megsértő, vagy például az uniós pénzeket érintő csalások és korrupció, illetve az adócsalások ellen nem elég hatékonyan fellépő országoknak szánt EU-s forrásokat - a hiányosságok súlyosságával és jellegével arányosan.

Ilyen határozatra a tervek szerint az Európai Bizottság tehetne javaslatot, miután egyeztetett egy független szakértői testülettel. Elfogadásáról pedig az Európai Parlament és a tagállamok kormányait tömörítő tanács döntene. Az aggályosnak tartott kérdések orvoslását követően a két intézmény feloldhatná a zárolt uniós pénzeket.

Az Európai Bizottság az alábbi esetekben állapíthatja meg, hogy veszélybe került a jogállam:

- az uniós költségvetést végrehajtó tagállami hatóság nem működik megfelelően;

- a pénzügyi ellenőrzést végző tagállami hatóság nem működik megfelelően;

- az uniós költségvetés végrehajtását befolyásolja, hogy a csalások (beleértve az adócsalást), korrupció és az uniós jog egyéb megsértése ügyében nyomozó hatóság nem működik megfelelően;

- nem megfelelően működik a hatékony és független bírósági felülvizsgálat;

- a jogosulatlanul kifizetett összegeket nem fizetik vissza;

- az adóelkerülés és adóverseny megelőzése és büntetése nem működik megfelelően; és

- nincs megfelelő együttműködés az Európai Csalás Elleni Hivatallal (OLAF), és amennyiben az adott tagállamra vonatkozik, az Európai Ügyészséggel.

Az említett szakértői testület éves jelentésben értékelné az EU-tagok helyzetét, amelybe minden tagország parlamentje egy szakembert delegálna, az EP pedig ötöt.

A szavazást követően Deutsch Tamás EP-képviselő közleményt adott ki, melyben azt írta, "visszautasítjuk a durva uniós költségvetési zsarolást".

"A Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációja elfogadhatatlannak tartja, hogy az Európai Parlament bevándorláspárti többsége újabb durva politikai nyomásgyakorlási eszközt vezetne be a Soros-tervet elutasító, bevándorlásellenes tagállamok polgáraival szemben. Az EP javaslata az uniós fejlesztési források elvonásával büntetné a Soros-tervet elutasító, bevándorlásellenes országokat" - olvasható a közleményben.

"Abszurd, ezért teljességgel elfogadhatatlan, hogy a javaslat szerint az Európai Bizottság önkényesen, a jogállamiság alapját jelentő normativitás figyelembe vétele nélkül, nyilvánvaló politikai szándékkal büntethetné a neki nem tetsző uniós országokat" - írja, hozzátéve: "Magyarország kormánya minden körülmények között meg fogja akadályozni, hogy bármilyen uniós fejlesztési forrást jogszerűtlenül elvegyenek a magyar polgároktól."

A szocialista EP-képviselő Ujhelyi István viszont azt írta ki a Facebook-oldalára, hogy "a Fidesznek papírja van arról, hogy lopni akar".

"Világosan látszik: az EU-nak elege lett abból, hogy európai adófizetői pénzből finanszírozzák többek között azt az Orbán-rezsimet, amelyik aztán kisvasútra, haveri sertéstelepre, vagy Mészáros »kisgömböc« Lőrinc feltőkésítésére költi az ország gyarapodására szánt forrásokat. (...) Sokatmondó tény, hogy a Fidesz eddig minden olyan kezdeményezést igyekezett megakasztani, amely az uniós források szigorúbb felügyeletét tűzte ki célul, így az Európai Ügyészséghez sem voltak hajlandóak csatlakozni" - olvasható a bejegyzésében.

Niedermüller Péter, a DK képviselője így reagált a döntésre: "Az uniós támogatások nem arra valók, hogy a populista politikusok megszilárdítsák a hatalmukat – üzente meg egyértelműen az Európai Parlament a ma elfogadott jelentésében. A dokumentumot a néppárti Günther Oettinger költségvetési biztos készítette elő, az Európai Néppárt biztosjelöltje, Manfred Weber hangosan támogatta és a konzervatív pártcsalád döntő többsége megszavazta.

Vagyis a saját pártcsaládja mutatta meg a Fidesznek, hogy Magyarország kevesebb támogatásra számíthat a 2020-ban kezdődő költségvetési ciklusban, ha továbbra is megbénítják az igazságszolgálatást, és büntetlenül maradnak a kormányhoz köthető korrupciós ügyek."



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!