Vidékről lopták el a személyautók felét a tolvajok az idei év első felében, soha ilyen magas arányt még nem közölt a rendőrség. Változott a lista élmezőnye is: Opelből lovasítottak meg a legtöbbet a bűnözők, ám a BMW-k egy kicsit kevésbé vannak veszélyben – derül ki a Vezess cikkéből.

A lap azt is hozzáteszi: újdonság, hogy személyautókat nagyjából fele-fele arányban tulajdonítottak el a fővárosból és vidékről 2019 első felében. Az adat azért is meglepő, mert korábban 80-90 százalékkal vezette a főváros a lopott autók listáját.

„Két egymásból következő okra vezethetőek vissza az elmúlt évtizedben szokatlan arányok. Egyrészt a BRFK illetékes osztálya eredményes munkával kiszorította Budapestről az orgazdák nagy részét. Így nincs kinek dolgozni a tolvajoknak, akik most már szabadabban lopnak vidéken. Másrészt mivel Budapesten lecsökkent a lopásszám, eleve jobban látszanak a vidéki bűncselekmények. Mostanában a megyeszékhelyek és vonzáskörzetük a veszélyeztetett helyek”

– állítja Vezda László, amit a Nemzetközi Autóvadász Közhasznú Egyesület (NAKE) vezetője.

Autók terén változás, hogy idén eddig Opelből loptak a legtöbbet a tolvajok, miközben tavaly még csak a harmadik „legnépszerűbb” volt a márka. A Suzuki is nagyot lépett előre a sorban; a számok azt mutatják, hogy ezekre az autókra is rászálltak a bűnözők. Egyes márkák autóit azonban elkezdték hanyagolni. Például jóval kevesebb BMW-t és Škodát lovasítottak meg a tolvajok idén, mint 2018 első felében.

Érdekességeket tartalmaz a lopott motorkerékpárok listája is, amelyet 2019-ben egy 2003 óta nem létező gyártó, a Simson kétkerekűi vezetnek. Több japán tömegmárkát megelőzve negyedik rajta a Csepel, amelynek motorjaira tényleg csak az idősebbek emlékeznek. És a tolvajok.