E rossz hír azokról az összecsapásokról érkezett, amelyben öt AI (mesterséges intelligencia) szállt szembe a világ legjobb amatőr Dota 2 játékosaiból összeállított csapatokkal. Ebben a játékban két csapat száll egymással harcba egy csatamezőn, hogy megvédje saját erődítményét és lerombolja az ellenfele bástyáit.


Az emberi ész és találékonyság tehetetlen volt a neurális hálózatokkal szemben, amelyeket az Elon Musk által finanszírozott OpenAI non-profit cég hozott létre. Ez utóbbinak célja automatikusan tanuló, békés célú rendszerek létrehozása.

A következő mérkőzést júliusban tartják, amikor Észak-Amerika legjobb profijai veszik fel a küzdelmet, majd augusztusban Kanadában lesz egy nagy nemzetközi torna, amely még nagyobb kihívás lesz a szoftver és alkotói számára.

Mindazonáltal addig is elkönyvelhetjük, hogy az ember újabb megalázó vereséget szenvedett a robotoktól, alig 22 évvel azután, hogy az IBM szuperszámítógépe, a Deep Blue legyőzte Garri Kaszparovot, a sakk királyát.

Két éve Li Sedol, a Go világbajnoka kapott sírógörcsöt, miután az AlphaGo program legyőzte őt egy élő tv-adásban. 2017-ben pedig az az elmélet is megdőlt, hogy a pókerben használhatatlanok a mesterséges intelligenciák: a Carnagie Mellon egyetem által kifejlesztett Libratus 1,7 millió dollárt nyert a világ négy legerősebb pókerjátékosától.

Az OpenAI-nak nem volt könnyű dolga, mivel minden Dota 2 játékosnak egy-egy állásnál ezer lépésvariáció áll rendelkezésére, szemben a sakk 35 és a Go 250 lépésével. Ezért a mesterséges intelligencia emberi aggyal szinte elképzelhetetlen edzésbe kezdett, néhány hónap alatt kellett feldolgoznia a játék teljes emberi tárházát.

Az OpenAI naponta vívott annyi csatát önmaga különböző változataival, mint amennyire az embereknek 180 évre lenne szükségük. Így tanulta meg a győztes stratégiákat. Fejlesztői kidolgoztak egy jutalmazási rendszert, amely először egyéni célokat díjazott, majd ahogyan a játék előre haladt, egyre nagyobb jelentőséget tulajdonított a csapat érdekeinek.

Ez a győzelem megerősíti a gépeknek már eddig is ismert erényét, ami a potenciális nyerő fegyverük:

Jobb együttműködésre képesek az embernél, csak mert csak egyetlen logika mentén, a hatékonyság figyelembe vételével működnek.

„A mesterséges intelligenciáknak nincsen egójuk, ezért készek minden gond nélkül feláldozni egy játékost a közös érdekért” – mondta a Verge-nek Greg Brockman, az OpenAi egyik alapítója, aki elárulta, hogy csak szórakozásképpen egy játékba beszállt a szuperszámítógépek csapatába. Az eredmény: még életében nem érezte, hogy valakik ennyire mellette állnának...



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!