Nemcsak a pártpreferencia, hanem a lakóhely szerint is máshogy értékelték a szavazók a mögöttünk hagyott tanévet.


A Fideszre szavazók több mint fele (55%) volt teljesen elégedett a lassan véget érő tanévvel, írja a Publicus Intézet közvéleménykutatása alapján a Népszava. Ezzel szemben az ellenékre szavazók közül csak minden negyedik (27%) adna ötös érdemjegyet, a bizonytalanok között pedig még ennél is valamivel rosszabb (22%) az arány.

A kormányzópárt szavazói között nincs olyan, aki hármasnál rosszabb érdemjegyet adna, de közepesre is csak 12 százalék értékelné az oktatás mögöttünk hagyott hónapjait. Ezzel szemben az ellenzékiek és bizonytalanok negyede kettest, míg 14 százaléka egyest adna a tanévre. A bizonytalanok közül nem buktatna senki, de valamivel több mint felük (51%) közepesre értékelt, 8 százalék pedig kettest adott erre az időszakra.

A tanév megítélését a pártszimpátián túl a lakóhely is nagyban befolyásolja: miközben csak a budapestiek 23 százaléka adna ötöst, addig a községekben élők ennek több mint kétszerese (60%) értékelt példásra. Még a fővárosiaknál is rosszabbnak látják a helyzetet a megyeszékhelyeken élők, akiknek csupán a 17 százaléka volt maradéktalanul elégedett a tanítási évvel.

A Publicus kutatása alapján a válaszolók nagy többsége, majdnem 70 százaléka egyetért a tüntetésekkel. A Fidesz-szavazók csaknem 30 százaléka ért egyet a megmozdulások céljával, az ellenzékiek között pedig alig akad olyan, aki nem ért egyet a demonstrációkkal.

A megkérdezettek csaknem fele (47%) akkor is állami iskolába járatná gyerekét, ha semmilyen nehézséggel nem járna váltani. A diplomával rendelkező szülők közül minden negyedik íratná be egyházi fenntartású oktatási intézménybe a gyerekét. Az alapítványi iskolák a szakmunkás végzettségű szülők között számítanak a legnépszerűbbnek (14%), de a legfeljebb 8 általánost végzett szülők közül például senki sem íratná ilyen intézménybe gyerekét.

Az érettségizett, vagy általánost végzett szülőknek két-kétharmada gondolja azt, hogy utódjuk jó helyen van az állami oktatásban. A szakmunkás bizonyítvánnyal, vagy diplomával rendelkező szülőknek csak negyede bízik az államban.

A Központi Statisztikai Hivatal szerint hazánkban a bruttó átlagbér 530 ezer forint. A diplomás átlagbér bruttó 800 ezer forint körül van, egy pályakezdő pedagógus fizetése bruttó 312 ezer, pótlékokkal együtt a pedagógus szakszervezetek kalkulációi alapján. Azzal, hogy emelni kell a tanárok fizetését a friss Publicus kutatás résztvevőinek 90 százaléka egyetért.

Még a Fidesz-KDNP híveinek túlnyomó többsége, 78 százaléka is emelné a pedagógusok bérét, az ellenzékiek közül pedig szinte mindenki (98%).

A tanárok béremelésére az összes megkérdezett budapesti igennel válaszolt, ám ennek mértékéről már megoszlottak a vélemények. A fideszesek közül a többség csak korrigálna és a bruttó átlagbér szintjét adná meg a tanároknak, míg az ellenzéki szavazók 610 ezer forintos fizetést adna az oktatóknak.

A megkérdezettek több mint fele ismer személyesen tanárt. A Fideszre szavazók tanár ismerősei között azonban alig olyan, aki a kormányzati intézkedések miatt elhagyta volna a pályát vagy tervezné ezt (2%). Az ellenzéki szavazók közül azonban minden ötödiknek van ilyen pedagógus ismerőse.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!