A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a mai napon átfogó intézkedésről döntött, közölte Matolcsy György jegybankelnök kedd délutáni sajtótájékoztatóján.
Az MNB-nek is válaszolni kell három kérdésre: honnan érkezünk a mai helyzethez, hol tartunk, hova szeretnénk elérni
- fogalmazott. Mint mondta: arra érdemes válaszolni, honnan indul Magyarország, majd hangsúlyozta, hogy nagyon nagy sikert értünk el az elmúlt hét évben.
Ott tartunk, hogy veszélybe került mindaz, amit az elmúlt tíz évben elértünk
- szögezte le az MNB elnöke.
A mostani intézkedések azt célozzák, hogy hazánk visszakerüljön a vírus előtti dinamikus, gyors felzárkózási pályára, jelezte. Ehhez pedig a pénzügyi rendszert megerősítő intézkedéseket hoztak.
Matolcsy öt olyan lépésre tért ki, melyek alkalmasak arra, hogy a pénzügyeinket stabilan, védett állapotban tartsa. Ezek főbb tudnivalói a következők:
- Az első ilyen döntés, hogy az MNB visszahozza a Növekedési Hitelprogramot. Lendületet szeretnének sugallni, 1000 milliárd új forrást rendeltek a program mögé, és ide teszik a még meglévő 500 milliárd forintos forrásokat, összesen tehát 1500 milliárdos kerettel számolnak.
- Következő döntés, hogy felemelték 10 milliárdra emelték fel az elérhető összeget a Növekedési Hitelprogramban. Ez a program a mikro-, kis- és középvállalatok programja, szögezte le Matolcsy.
- Az összes eddigi célra megnyitották az új programot: lehet fejlesztésre-beruházásra felvenni hitelt maximum 20 év futamidővel, bérfizetésre is lehet hitelt felvenni, ez könnyebbség lehet a vállalkozásoknak, amelyek árbevétel híján nehezen fizetnek bért, illetve hitelkiváltásra is használható.
- Egészen rendkívüli döntést hoztak: a bankrendszer tagjainak, akik részt vesznek a hitelprogramban, 4 százalékos kamattámogatás érhető el, ez 6,5 százalékos banki nyereséget, mozgásteret állít elő. A 4 százalékos kamattámogatás jövő év júniusáig él.
- Az idő nemcsak pénzt, hanem életet, vállalkozást is ér, hangsúlyozta Matolcsy, így a bankoknak előírták a kéthetes hitelelbírálási időt. Ha nem bírálják el, akkor az MNB a versenytársak köréből kiválaszt olyan bankot, ahova átteszik a hitelkérelmet, így hitelkérelem nem maradhat gyors elbírálás nélkül.
- Növekedési kötvény program megjavítása: ez a nagyvállalatok programja, tíz év helyett húsz év futamidőre adják.
- Nullára vitték le a bankrendszer tartalékrátájának a szintjét.
- 1500 milliárd forinttal javították a bankrendszer pénzellátottságát, azért, mert a bankrendszer képes arra, hogy lefedje az állam állampapír-kibocsátását.
Az MNB így ezekkel a lépésekkel 3000 milliárd forint új forrást adott a gazdaságnak
- hangsúlyozta Matolcsy.
A jegybankelnök után alelnökei is felszólaltak. Nagy Márton elmondta: a Monetáris Tanács változatlanul hagyta az egynapos betéti kamatot, az alapkamatot, de eközben az egynapos hitelkamatát és az egyhetes fedezethitel eszközkamatát emelte, azaz a kamatfolyosó 190 bázispontra bővült.
A jelzáloglevél vásárlási programot újraindítják, ennek és az állampapírpiac erősítése kiemelten fontos, közölte Nagy Márton.
Ma az MNB által felügyelt valamennyi pénzügyi piac jobb állapotban van, mint hat éve, vagy a 2008-as pénzügyi válság időszakával összevetve
- jelezte Kandrács Csaba.
Mint mondta: mára számos olyan szabályozó eszköz létezik, amelyek szavatolják, hogy ne léphessenek fel újra a 2008 után fellépő rendszerszintű problémák. Kandrács leszögezte: lesz fogyasztóbarát személyi kölcsön is a következő évtől.
A tőkepiaci és a pénztári szektor is stabil, az MNB a járvány idején is elvárja a pénzügyi intézetektől, hogy magas szintű szolgáltatást nyújtsanak ügyfeleiknek, megfelelő biztonsági körülmények között
- hangsúlyozta.
Zárásként elmondta: Magyarország és pénzügyi piacai a válság utáni időszak nyertesei között lehetnek. Az MNB ezt minden eszközével támogatni fogja.
Patai Mihály az azonnali utalások kapcsán többek közt arról beszélt, hogy Dániát és Szingapúrt tekintjük példának, és az első egy hónapunk elmondása szerint jobban sikerült, mint ezeknek az országoknak.
Matolcsy zárásként elmondta: az eddigi intézkedések a kormány és a jegybank részéről eszközölt intézkedések által megszületett Magyarországon a bizalom, és bízik abban, hogy a bizakodás is megszületik majd általuk.
A forint biztonságban van, egy sor intézkedéssel a gazdaságot is biztonságba helyezzük
- fogalmazott.
A jegybankelnök azt gondolja, hogy történelmi bravúr lenne elérni a 2 százalékos növekedést, de hisznek benne, hogy ez sikerülni fog.
Matolcsy végül bejelentette:
új 20 forintosunk lesz, az egyik oldalán az olvasható majd, hogy "tisztelet a hősöknek".
Kiemelt kép: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu