A hegyi gorillák száma immár felfelé halad, köszönhetően annak a sikeres természetvédelmi kampánynak, ami célul tűzte ki, hogy visszahozza őket a kihalás széléről.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) frissítette a faj helyzetét, így most a "kritikusan veszélyeztetett" kategóriából a "veszélyeztetett" csoportba kerültek, ami kicsi, ám annál jelentősebb lépés. Ez azt jelenti, hogy a vadon élő hegyi gorillák száma jelenleg több, mint 1000. 2008-ban ezt a számot 680-ra becsülték.
Az 1000-es szám az eddigi legmagasabb eredmény az alfaj történelmében. Mindezt állatorvosok bevonásával, csapdák hatástalanításával és különböző orvvadászatot megelőző intézkedéssel sikerült elérni. Utóbbi rendkívül lényeges, mivel a példányok zömét a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Ruandában és Ugandában fedezték fel, ahol az illegális vadászat és a mezőgazdaság terjedése is megnehezíti életkörülményeiket.
Az IUCN azonban rámutatott arra, hogy a hegyi gorillák még mindig veszélyben vannak, ezért a természetvédelmi programoknak továbbra is folytatódnia kell, hogy biztosítsa a túlélésüket.
"A turisták számának korlátozása és az emberekkel való bármilyen szoros kapcsolat megakadályozása létfontosságú a jövőjük biztosítása szempontjából" - mondta el a szervezet egyik szakértője, Dr. Liz Williamson.
Ez jelenleg nem az egyetlen jó hír a Világszövetség részéről: listájukon a közönséges barázdásbálna is "szintet lépett" a "veszélyeztetett"-ről a "sebezhető" kategóriába, mivel populációja az 1970-es évekhez képest megduplázódott és elérte a 100 ezret. Illetve a szürke bálna is a "kritikusan veszélyeztetett" csoportból a "veszélyeztetett" oldalra került.
Sok állat azonban továbbra is jelentős veszélyben van. Az IUCN szerint jelenleg 96.951 faj található a "vörös listán", amelyből 26.840-et a kihalás veszélye fenyeget.
Forrás: thinkinghumanity