Magyarország is részt vesz abban az olasz vezetésű konzorciumban, amely Bolognában hozza létre a világ egyik legnagyobb kapacitású szuperszámítógépét 2020 közepéig - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) hétfőn az MTI-vel.

A szaktárca közleményében hangsúlyozza, Európa gazdasági versenyképessége, társadalmi jóléte szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő szuperszámítógépes (HPC) kapacitás biztosítása a legnagyobb hozzáadott értéket teremtő tudományos, innovatív műhelyek számára.

Az Európai Unió ennek szükségességét felismerve 2018 őszén létrehozta az EuroHPC közös vállalatot, amelynek Magyarország is alapító tagja. A közös vállalat keretében pályázati formában egy éven belül három nagy és további öt kisebb HPC központ jön létre konzorciumban, több tagállam összefogásával. A megvalósítás költségeit fele-fele arányban a konzorciumi tagok és az EuroHPC közös vállalat forrásai biztosítják.

Chinese-developed supercomputer Tianhe-2 or TH-2 operates at the National University of Defense Technology in Changsha city, central China's Hunan province, 14 June 2013. China's Tianhe-2 supercomputer has retained its position as the world's most powerful system for the sixth consecutive time, according to a biannual Top500 list of supercomputers released Monday (16 November 2015). Tianhe-2, or Milky Way­2, with a performance of 33.86 petaflops per second (Pflop/s), was developed by China's National University of Defense Technology and deployed at the National Supercomputer Center in Guangzhou. It has held the title since June 2013. The Chinese system is almost twice as fast as the next on the list, Titan of the US Department of Energy, which has a performance of 17.59 Pflop/s. In fact, there has been no change among the ranking of the world's top5 supercomputers since June 2013 in the latest edition of the closely watched list.

A világ legerősebb szuperszámítógépét építi meg az USA

Hétszer gyorsabb lesz, mint a jelenlegi legerősebb rendszer.

A pályázat csak úgy volt elnyerhető, hogy a helyszínt adó ország egy éven belül biztosítja a működéshez szükséges megfelelő géptermet és kiszolgáló gépészetet, energiaellátást, hűtést és a szakembergárda meglétét. A bolognai székhelyű CINECA non-profit szervezet minden feltételnek eleget tesz, a finn és spanyol vezetésű mellett így nyert támogatást Olaszország és további három tag konzorciuma.

Kiemelték, a magyar kormány helyzetértékelése szerint a befektetés a nagy teljesítményű számítástechnikába elengedhetetlen a világszínvonalú tudás megteremtéséhez és az előrehaladás eléréséhez. Magyarország ezért csatlakozott az olaszok vezette konzorciumhoz.

A hozzájárulás nem pénzbeli, Magyarország a magyar szakemberek, tudósok tapasztalatával, munkájával támogatja a konzorcium létrehozását, működtetését, a szolgáltatások fejlesztését.

A csatlakozásnak köszönhetően számos komplex kutatási témán dolgozó hazai kutatócsoport, innovatív vállalkozás számára válik lehetővé, hogy hozzáférjenek a világ egyik legfejlettebb (150 PetaFlops feldolgozási sebességű) szuperszámítógépéhez. A technológia kiemelt alkalmazási területei lehetnek a gyógyszer- és vegyészeti kutatások, a mesterséges intelligencia, az önvezető járművek és a kapcsolódó infrastruktúra - tájékoztatott az ITM.

(MTI)

(Kiemelt kép: iStock)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!