A Müller Cecília által hétfőtől megváltoztatott új eljárásrend értelmében a háziorvos is karanténba küldheti a koronavírus-fertőzés gyanús pácienseit. Cserni István verőcei háziorvos, a Háziorvosok Online Szervezet (HaOSz) alelnöke a Népszava megkeresésére arról beszélt, a hatóság már nem képes megfelelő sebességgel reagálni az új esetekre, de szakmailag nem tartja rossznak az új rendszert.
Mint fogalmazott, a tünetmentes kontaktokat jelenleg nem sok értelme van tesztelni, hiszen a háziorvos jelzése után 24-72 óra múlva veszi le a mintát az Országos Mentőszolgálat, a lelet pedig csak 8-10 nap alatt érkezik meg.
Akit hatósági karanténba küldtek, csak két negatív PCR-teszttel szabadulhat, de Cserni István szerint a rendszer leterheltsége miatt ennek megszerzése legalább 30 napba telik.
Ennél rövidebb idő alatt nem tudom kiszedni őket a pozitív státuszból
- jelentette ki, hozzátéve, hogy a nála kialakult gyakorlatban az igazolt covidosok egy negatív teszt után négy-öt nappal visszamehetnek dolgozni, ha nincs panaszuk.
Az új eljárásrend értelmében a háziorvos akár egy tünet alapján is tíz napos otthoni elkülönítésre utasíthatja a pácienst, és ezt követően sem kötelező PCR-tesztet kérni, csak ha a páciensnek több koronavírusra utaló tünete van, és emellett koronavírus-fertőzött területen járt, szoros kapcsolatban volt igazolt fertőzöttel, vagy ha bármi más okból kockázati csoportba sorolható.
Koronavírus - Még több hír a témában
Kegyetlenül sújtja a járvány azokat a betegeket, akik azt se tudják, mi az a koronavírus
- Iskolakezdés Romániában: matekóra halottas házban és esküvői díszteremben
- A kórházigazgatónak is megírta a kamara, hogy rohad a Covid-osztály orvosi szobája
A szakember azt mondta, az új eljárásrend a hatósági karanténból való szabadulási feltételek megváltoztatásával csökkenti a rendszer tesztéhséget.
Megjegyezte azt is, bár tíz napra mérsékelték a karantén idejét, az új eljárásrend szerint ebből két negatív teszttel sem lehet korábban szabadulni, mert a tisztifőorvos magyarázata szerint az új szabállyal csökken a veszélye, hogy fertőző emberek esetleg a járványügyi előírásoknak fittyet hányva jussanak el a tesztelő helyekre.
Van, ahol továbbra is 36 ezer forintot kérnek egy PCR-tesztért, mások felhagytak a mintavétellel
Életbe lépett a hatósági ár, láthatóan nem mindenki elégedett vele.
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter