Az ERT közszolgálati rádió arról tudósított, hogy időközben már majdnem mindenkit evakuáltak a szinte teljesen lángokban álló táborból.

A tűzoltók munkáját hátráltatják az erős széllökések, amelyek tovább szítják a lángokat. A helyszínen tevékenykedő segélyszervezetek és önkéntes segítők a közösségi médiában arról adtak hírt, hogy egyes emberek menekülési útvonalát elzárta a tűz és az erős füst.

Sérültekről és halottakról egyelőre nincsenek jelentések.

A tűz okairól ellentmondásosak az értesülések: a tábor egyes lakói azt állítják, hogy a szigeten élők gyújtogattak, más információk szerint táborlakók okozták a tüzet. A tűzoltók parancsnoka azt közölte, hogy a menedékkérők kövekkel dobálták meg az embereit és akadályozták a munkavégzést. A rendőrség különleges egységeit is a helyszínre küldték.

A leszboszi tűzoltóságnak kedd este óta egy nagy erdőtűzzel is meg kell birkóznia Moriától mintegy 25 kilométerre északnyugatra.

Fotó: Manolis LAGOUTARIS / AFP

Korábban rendbontások voltak a táborban, mivel a létesítményt a múlt héten karantén alá helyezték, mert egyre több menedékkérő fertőződött meg a koronavírussal. Keddre a számuk 35-re nőtt. Egyesek a fertőzéstől való félelmükben el akarták hagyni a tábort, a fertőzöttek pedig nem akarták, hogy elkülönítsék őket a táboron kívül - közölte az ANA-MPA félhivatalos görög hírügynökség.

A közösségi hálókon sok bóklászó, ijedt embert lehetett látni, de olyanokat is, akik azt énekelték, hogy

Bye, bye, Moria!

A migránsok egy része a közeli erdőben, illetve dombon keresett menedéket, mások a sziget fővárosába, Mitilínibe indultak. A görög sajtó szerint helyenként a leszboszi lakók próbálták útjukat állni.

Moriában mindig is voltak feszültségek, de a koronavírus miatt a helyzet szabályosan robbant

- jelentette ki Sztratosz Kütélisz, mitilíni polgármestere az ERT műsorában. Azt mondta, nem tudják hol elhelyezni az embereket, mivel ezrek váltak fedél nélkülivé. Hozzátette, hogy a helyzet a helyieknek is jelentős terhet jelent.

A 2800 személyesre tervezett Moria táborban jelenleg mintegy 12 600 ember van; segélyszervezetek rendszeresen bírálták az életkörülményeket, a zsúfoltságot.

Kiemelt kép: Manolis LAGOUTARIS / AFP


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!