Az amerikai Los Alamos Nemzeti Laboratórium szakértői mesterséges intelligencia segítségével vizsgálják az összeesküvés-elméletek közösségi médiában zajló terjedését - olvasható az Eurekalerten megjelent sajtóközleményben. A Journal of Medical Internet Research tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban elmagyarázzák: a gépi tanulásra alapozott algoritmus képes felderíteni, hogy honnan eredt egy-egy összeesküvés-elmélet, hogyan fejlődött, és a most alakulókról is meg lehet mondani, hogy nagyjából milyen magasságokba (vagy inkább mélységekbe) törnek majd.
A kutatók négy koronavírus-konteót vizsgáltak:
- az 5G mobiltornyok terjesztik a vírust,
- Bill Gates hozta létre a vírust,
- egy laboratóriumban szándékosan állították elő a vírust,
- a vakcinák veszélyesek (a kutatás során még az oltóanyagok is csak fejlesztés alatt álltak).
A szakértők a Twittert vizsgálták meg, és összesen 1,8 millió tweet segítségével tanították a szoftvert, amelyeket kulcsszavak alapján raktak bele a négy kategória egyikébe. Az eredmények azt mutatták, hogy a konspirációs tweetek több negatív kijelentést tartalmaztak, mint a tényszerű tweetek, és az idő folyamán a különböző teóriák fejlődtek, méghozzá úgy, hogy
nemcsak valós történésekből, hanem más teóriákból is vettek át részleteket.
A kutatók azt is kijelentették, hogy a szoftver segítségével fel lehet fedezni az új teóriákat, majd monitorozni is lehet őket, megfigyelhetők a változásaik, és az, hogy milyen "karriert futnak be" a közösségi médiában. Ez azért fontos, mert a közösségi térben még olyan összeesküvés-elméletekből is lehet népszerű teória, ami egyébként hamar elhalna, ha nem tartaná életben a közösségi média.