Eddig nagyon kevesen töltötték le azt a kormány által menedzselt mobilappot, amelyet a járványügyi kontaktkutatáshoz fejlesztettek ki. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter egy múlt heti sajtótájékoztatón azt közölte, hogy a VírusRadar jelenleg 35 ezer magyar telefonján fut.
Az eredetileg macedón fejlesztésű mobil appnak - amely május 13-a óta elérhető - a legfőbb előnye az lenne, hogy jelzi a felhasználónak, ha az elmúlt 14 napban olyan ember közelében tartózkodott huzamosabb ideig, akiről kiderült, hogy fertőzött.
Könnyen belátható, hogy 0,35 százalékos elterjedtség a hatékonyság szempontjából csaknem a nullával egyenlő
- írta a bejelentés után a G7.
A VírusRadar az első hullám végén vált elérhetővé a Google Play áruházban, ezért a nyáron meglehetősen szerény volt iránta az érdeklődés. Erősen hátráltatta a terjedését az is, hogy az Apple-lel csak késve sikerült megállapodni a letölthetőségről, az ideiglenes engedély szeptember közepén le is járt, így az iPhone-okon pillanatnyilag nem futtatható.
A Palkovics vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium most új platformot talált az app népszerűsítésére. A tárca a napokban az egyetemistákat célozta meg: egy, a Neptun-rendszerre feltett levéllel igyekszik rábeszélni őket a letöltésre.
A minisztérium azonban nem tudta megállni, hogy ne kísérje kormánypropagandával a VírusRadar ajánlását.
Magyarországnak működnie kell. A kormány ezért azon dolgozik, hogy az ország leállítása nélkül, egyidejűleg védje meg az emberek egészségét és a magyar gazdaságot. A védekezés második szakaszában az innovatív megoldások szélesebb eszköztárára lesz szükség a járvány terjedésének kezelhető keretek között tartásához.
Az ITM azt is állítja: jó döntés volt, hogy a tavaszi első hullám idején drasztikus lépéseket rendeltek el. A tárca szerint azért volt szükség a kijárási korlátozásokra, az iskolák digitális átállítására: mert "közösen, összefogva időt nyertünk a felkészülésre az egészségügynek, amely képessé vált biztonságosan ellátni akár egyszerre nagyobb számban megbetegedőket is".
Az ITM magyarázata szerint a második hullámban azért nincsenek ilyen szigorú intézkedések, mert nem a "veszélyeztetett idősek betegedtek meg, a vírushordozók ma már elsősorban a fiatalabbak közül kerülnek ki".
Kiemelt kép: Marjai János/24.hu