A Tiger King és a Too Hot To Handle sikerét látva azt hihetnénk, hogy a Netflix idén ráfeküdt a trashműfajra, és még nem is tévednénk nagyot, ám az azóta érkezett, aktuálisan sokat emlegetett dokumentumfilmjük csak első látásra helyezkedik el ugyanazon a térképen, mint az említett elődök. Ha közelebbről megnézzük ugyanis, a Circus of Books sokkal inkább az itt-ott opportunizmusba hajló amerikai életrevalóság, a kompartmentalizáció és a belső fejlődés, valamint egy szubkultúra dokumentálásáról, valamint a családról és az általános emberi együttérzés erejéről szól, emellett fontos kordokumentum is. Szép teljesítmény ez egy rövidke, alig másfél órás dokumentumfilmtől, de Rachel Mason mégis csak tető alá hozta valahogy a dolgot, ennek pedig alighanem az az egyik legfőbb oka, hogy rendező ennél közelebb aligha tudna lenni filmje témájához. Rachel Mason ugyanis a szüleiről és családjukról forgatta ezt a filmet.
Főhőseink, Karen és Barry Mason nehezen lehetnének még ennél is átlagosabbak. Két kedves, mosolygós, kissé már rigolyás idősödő ember, akik végig dolgozták az életüket, és most lassan el kell engedniük életük munkájának fő eredményét, a könyvesboltot, amelyet évtizedeken keresztül üzemeltettek. Ez a bolt a Circus of Books, melynek sorsa a film első perceiben kiderül: a tulajdonosok a végső bezárásra készülnek. Pedig a Circus of Books a környék, sőt, az ország egyik legfontosabb könyvesboltja volt valaha, egyre növekvő, lelkes vendégkörrel, pezsgő üzlettel - aztán jött az internet, és lassan kivéreztette a boltot.
Amit a Circus of Books pénzért árul ugyanis, azt ma már könnyedén, túlságosan is könnyedén meg lehet kapni ingyen: ez pedig a pornó.
Egészen konkrétan a melegpornó, könyvben, filmben, magazinban, megfejelve némi szexuális segédeszközzel - amit, ha pénzért is ugyan, de szintén meg lehet venni a neten.
Pedig Karen és Barry sok mindent tervezett munkafronton, de pornóbolt nyitását aligha, Karen menő bűnügyi újságíró volt, Barry pedig filmek - egyebek mellett a 2001: Űrodüsszeia - vizuális effektjeit tervezte, ám a'80-as években egyszer csak beütött a válság, és gyorsan kellett valami megoldás, amivel az éppen megalapuló családjukat el tudják tartani. Vettek egy üzlethelyiséget, és amikor Larry Flynt, a Hustler atyja és általános pornókirály viszonteladókat keresett, ők lettek az egyik első üzlet, amely beszállt a buliba. Szigorúan üzleti okokból: Masonék - főleg a feleség, a keménykezű, mindenről nagyon kategorikus véleménnyel rendelkező Karen - ha el nem is utasították, de azért bűnnek tartották a pornográfia minden formáját, Karen pedig vallását gyakorló, hívő zsidóként pedig a homoszexualitással pláne hadilábon állt. Ám épp azért annyira csodálatosan érdekes ez a házaspár, mert olyan szinten voltak képesek elválasztani a munkájukat a saját személyes értékrendjüktől - ez az ún. kompartmentalizáció -, amire kevés példát látni.
Olyannyira, hogy még a család barátai, a rokonság vagy a zsinagóga gyülekezete sem tudták, hogy pontosan mivel is foglalkoznak, a legtöbben csak annyit tudtak, hogy könyvesboltot üzemeltetnek. Ez olyannyira így volt, hogy a lányuk, a film rendezője sem tudta egészen sokáig, miféle bolt is a Circus of Books, már kamasz volt, amikor barátai felvilágosították, mit is árulnak anyuék, akik ekkorra nemcsak árulták, hanem gyártották is a hardcore melegpornót - felnőve aztán, amint a mellékelt ábra mutatja, ő is érezte a dolog ellentmondásosságát, gyorsan forgatott is egy dokut a dologról.