A felmérés szerint nőtt az elégedetlenek száma, csaknem 70 százalékuk él most rosszabbul, mint 2022 előtt.
Folyamatosan romlik a magyar nyugdíjasok helyzete a koronavírus járvány kezdete óta - ez derült ki a Pénzcentrum által végzett kutatásból. Ezt tovább nehezítette a tavalyi válság mind az anyagi, mind az egészségügyi területen. A lakosság is kevésbé bizakodó, pesszimistább, mint egy éve.
Az egy évvel korábbi adatokhoz képest nőtt azok aránya, akik úgy vélik, hogy rosszabbodott a helyzetük és az elégedetlenség is nőtt. 2023-ban már több mint a 20 százalékuk mondta azt, hogy egyáltalán nem elégedett - ez tavaly 16,6 százalék volt.
Az anyagiakra vonatkozóan minden hatodik nyugdíjas úgy nyilatkozott, hogy hónapról hónapra anyagi gondjai vannak. Több mint 37 százalék nyilatkozta azt, hogy nem tud félretenni. Csaknem 70 százalékuk él most rosszabbul, mint 2022 előtt.
57,2 százalék a helyzet rosszabbodására számít. A 100 ezer forint alatti nyugdíjból élők jelentős része szerint a 15 százalékos emelés nem segített sokat az anyagi helyzetükön.
Az egészségügyi helyzetük is romlott, a válaszadók közel ötöde érzi úgy, hogy mindennapi nehézséget jelent számára a rossz egészségügyi állapota. Ezzel együtt pedig a mentális egészségük is romlott. Rendkívül magas azoknak az aránya (14,6%), akik szerint jelentősen romlott az egészségi állapotuk.
Az összes válaszadó 41 százaléka szerint a magyar nyugdíjasoknak nélkülözniük kell, és 17,6 százalékuk szerint egyenesen kilátástalan a helyzetük.