A hazai jogkezelő egyesület a dalok lejátszását felhasználási csatornánként méri, majd ezek alapján osztja fel a szerzők között a korábban beszedett jogdíjakat - írja az Artisjus az MTI-hez eljuttatott közleményben. A zenészek bevételeinek átlagosan 25 százaléka a jogdíj, a járványhelyzet miatt az élőzenei fellépések elmaradásával viszont sokaknak ez lett a fő vagy akár egyetlen jövedelemforrása.
Az előző évre járó szerzői jövedelmeket az egyesület évente két részletben folyósítja, ezúttal a rádiós, televíziós elhangzások után járó jogdíjat, valamint a vendéglátóhelyeken megszólaló élő háttérzene utáni jogdíjakat kapják meg a dalszerzők. A "nagyfelosztás" második ütemében az Artisjus július elején fizeti ki többek között a tavalyi koncertek, filmzenék után járó jogdíjakat.
Az Artisjus nemcsak a magyar, hanem a külföldi művek magyarországi lejátszásait is számon tartja. Ezúttal 3 milliárd 698 millió forintot osztott fel és fizetett ki magyar és külföldi dalszerzőknek (és örökösöknek), 155 ezer különböző zeneműre. A teljes kifizetett összeg 53 százaléka, azaz 1 milliárd 967 millió forint jutott 44088 magyar dalra vagy zeneműre. A magyar szerzők közül összesen 7477-en részesültek ebből az összegből. A feldolgozott 54 tévéadó közül 27 volt olyan, ahol nem szignálként, háttérzeneként, hanem "főszolgáltatásként" is megszólalt zene. A televíziókban elhangzott magyar dalok után 1 milliárd 3 millió forint jövedelem jutott 5248 magyar szerzőnek.
A legtöbb magyar zenét a zenei adók játszották a következő sorrendben:
- Muzsika TV (egy év alatt 94 456 alkalommal hangzott el magyar dal),
- Sláger TV (79 574),
- Zenebutik (70 907),
- Music Channel (33 623),
- MTV Hungary (21 296),
- HIT Music Channel (18 932).
- M2/Petőfi TV (7 239).
Az országos lefedettségű rádióknál pedig így nézett ki az élmezőny:
- Dankó Rádió (108 678 magyar zenelejátszás - 1. hely).
- Jazzy Rádió (49 346 - 14. hely),
- Sláger FM évi (48 427 - 17. hely)
- MR2 Petőfi (46 869 - 19. hely)
"A gazdasági szakemberek minden területen komoly csökkenést jeleznek előre, a mostani járványhelyzet visszaesése jövőre érezteti hatását a kifizethető jogdíj összegében" - mondta Szinger András, az Artisjus főigazgatója.
A kifizetett szerzői jogdíjak mintegy 7 százalékából az Artisjus idén is szociális és kulturális alapot különít el a szerzők szándéka alapján, ebből a következő évben folyósítanak kulturális támogatásokat. Idén a járvány miatt rendkívüli szociális támogatást is osztottak, ám sokan felháborodtak, hogy a támogatottak listáján ismert és foglalkoztatott zenészek nevei is feltűntek. Különösen azután lett téma, hogy Majka gusztustalannak és szánalmasnak nevezte a névsort:
A szociális támogatásért folyamodó zenészek névsorán felháborodó előadó némely embert inkább ügyeskedőnek nevezne közülük, mint előadóművésznek vagy zenésznek. Interjú.
Kiemelt kép: MTVA /Bizományosi: Jászai Csaba