Kártyával vagy készpénzzel szeretsz jobban fizetni? Milyen gyakran fizetsz bankkártyával? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ az OTP Bankkal közösen végzett nem reprezentatív felmérésünkben. Több mint 1500-an válaszoltatok – amit ezúton is köszönünk –, most pedig lássuk a válaszokat.
Már az első kérdésnél kiderült, hogy szinte az összes válaszadónak van bankkártyája: 1500 válaszadóból csupán húszan jelölték azt, hogy nincs nekik. Nem csoda, hogy a legtöbben a kártyájukkal fizetnek a legszívesebben: csupán 12 % kedveli jobban a készpénzes fizetést, 11 %-nak pedig nem számít, mivel fizet.
A válaszadók kicsivel több mint a fele (54%) szinte minden vásárláskor kártyával fizet, őket követik sorrendben azok, akik hetente többször vagy csak havonta néhányszor nyúlnak a bankkártyájukért. 5% mondta, hogy csak elvétve, míg csupán 2% mondta azt, hogy soha sem fizet bankkártyával.
És ha már a bankkártyás fizetés a téma, arra is kíváncsiak voltunk, milyen típusú vásárlásokkor használjátok azt. A legtöbben (53%) még a legkisebb tételeket is kártyával fizetitek, ha van rá lehetőség, 35% számára ez helyzetfüggő, 5% kizárólag a nagyobb bevásárlásokkor, míg 4% csakis online vásárláskor veti be a kártyáját. Azoknak az aránya, akik nem használják vásárlásra a bankkártyájukat, itt is 2%.
De tényleg lehet ma már mindenhol kártyával fizetni?
Kíváncsiak voltunk, előfordult-e már veletek olyan, hogy kártyával fizetettek volna, de valamilyen okból nem lehetett. A statisztikák biztatóak: 56% jelölte azt a lehetőséget, hogy egyszer-kétszer már volt ilyenre példa, 31% számára ez sajnos gyakori probléma, míg 12%-nak sosem volt ilyen gondja.
Mi az első gondolatod, ha nem lehetséges a kártyás fizetés és nincs nálad elég készpénz? Nos, a válaszadók több mint a fele egyből a megoldáson töri a fejét, azaz, hogy merre lehet a legközelebbi bankautomata, 31% azok aránya, akik első gondolata ilyenkor: „Hogy lehet, hogy a XXI. században nem lehet még mindenhol kártyával fizetni? Remélem, adnak valami kompenzációt…”, míg 15% azok aránya, akik a kínos élmény miatt többet vissza se térnek az adott helyre.
A legtöbben a kisboltokból hiányoljátok a kártyás fizetést, ezt követik az éttermek, kávézók, szórakozóhelyek és a szépségszalonok, de a ruhaüzletekből, sportpályákról, fitnesztermekből és egyéb helyekről is hiányoljátok ezt a lehetőséget.
De miért is szerettek bankkártyával fizetni?
Ennél a kérdésnél azt kértük, tegyétek sorrendbe a legfontosabb érveket, amelyek a kártyás fizetés mellett szólnak. A következő lista született az összesített válaszokból (a számotokra legfontosabbtól a legkevésbé fontos felé haladva): gyors; egyszerű; biztonságos; nyomon követhetem, mennyit költök; és nem kell bajlódnom az aprópénzzel.
Szerintetek milyen oka lehet annak, hogy egyes helyeken még nem vezették be a kártyás fizetést? Ennél a kérdésnél több választ is megjelölhettetek. Messze a legtöbben arra voksoltatok, hogy a kis tételek vásárlásakor a tulajnak drága a kártyás fizetés. Ezt követi, hogy túl macerásnak tartják az elindítását, majd az, hogy azt gondolják, nem használnák elegen, míg szerintetek a legkevésbé valószínű az az, hogy a tulajdonosok nem elég tájékozottak a témában.
Arra is kíváncsiak voltunk, vajon vannak-e olyan helyek, amikkel még a kártyás fizetők is elnézőek, vagyis visszatartó erő-e számotokra, ha valahol nem lehet kártyával fizetni? A válaszaitokból az derül ki, hogy bár alapvetően visszatartó erő, azért a törzshelyeiteket nem cserélnétek le, inkább, ha oda mentek, készültök készpénzzel is. Sokan válaszoltátok azt, hogy nem a kártyás fizetés alapján választjátok ki, hol vásároltok vagy szórakoztok, míg csupán 16% tartja szigorúan magát ahhoz, hogyha nem fizethet valahol kártyával, inkább elkerüli a helyet.
És bár néhány helyet ezek szerint továbbra is ugyanúgy szerettek, legyen szó kártyás vagy készpénzes fizetésről, azért a válaszokból egyértelműen azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az a kereskedő, aki szeretne a vevői kedvében járni, lehetővé teszi üzletében a kártyás fizetést is.
Új honlapot indított az OTP Bank, amelyen bárki beküldheti annak az üzletnek az elérhetőségeit, ahol kártyával szeretne fizetni. A tapasztalatok szerint a kereskedők a legkülönfélébb indokokkal utasítják el a kártyás fizetés bevezetését. Kutatások szerint egyes kereskedők nem is tartják fontosnak ezt a típusú fizetési lehetőséget. Annak ellenére, hogy az OTP Bank komoly, a kártyás fizetéssel kapcsolatos érdeklődést regisztrált az utóbbi időben.
Ezért a POS terminálok elterjedését támogató kormányzati telepítési program mellett a bank saját projektet is indított; november 13-tól a www.kartyavalszeretnek.hu oldalon várja a javaslatokat azokra a boltokra, ahol a vásárlók szeretnének kártyával fizetni, de még nincs rá lehetőség. A bank szerte az országból több ezer címre számít, a feltöltések ösztönzésére nyereményjátékot is indít. Az OTP Bank a javaslatokat feldolgozza, és felkeresi az érintett kereskedőket, kezdeményezi náluk a termináltelepítést – mondta Aradi-Dévényi Rózsa igazgató.
A programtól az OTP Bank a modern és biztonságos fizetési módszerek elfogadottságának további javulását várja.