Hatalmas lökést adott a koronavírus-járvány a digitális fizetési megoldások elterjedésének, a további előrelépés azonban csak a közérthető, segítő jellegű edukációval valósulhat meg - mondta a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója, Berkes Tibor a Portfoliónak. A szakember szerint a digitális fizetés mára ráadásul versenyképességi kérdéssé is vált: az a vállalkozó, aki nem hajlandó biztosítani a lehetőséget, könnyen a körön kívül találhatja magát.
Nagyon sok tényezőn múlik, hogy egy vállalkozás mikor vezeti be a digitális fizetést. Sok esetben az időhiány és a bonyolultnak vélt telepítés jelent az érintettek számára akadályt, de sokan a költségektől is tartanak. Pedig sokkal nagyobb lehet a kieső bevétel, ha valaki azért nem vásárol az adott üzletben, mert nem lehet elektronikusan fizetni - ilyen vásárlóból pedig egyre több van. Ma már a fogyasztók számára a digitális fizetés nem egy plusz, hanem alapelvárás a vállalkozások méretétől és profiljától függetlenül - mondta a szakember a portálnak.
A fogyasztók évek óta formálódó fizetési szokásait ráadásul nagymértékben átalakította a járvány, amely még jobban kiélezte a digitalizáció versenyképességi vonatkozásait. Elég ehhez csak az elmúlt évet megnézni, még akkor is, ha a pandémia miatt közel sem szokványos üzleti évről van szó. Sok vállalkozás számára a digitalizáció jelentette az egyetlen menekülési utat. De ettől függetlenül, az elmúlt évek trendjei is azt mutatják, hogy versenyelőnyt jelent az, ha valaki többféle fizetési opciót - és ezek között digitális megoldásokat is - biztosít vásárlóinak.
A kártyatársaság kutatása szerint a pandémia idején előtérbe kerültek a készpénzmentes fizetési megoldások:
- a megkérdezettek közel kétharmada, mintegy 62 százaléka gyakrabban fizetett bankkártyával, mint a pandémia előtt.
- 17 százalék azok aránya, akik korábban kizárólag készpénzzel fizettek, de most már a kártyát is használják, és
- a túlnyomó többség (82%) a jövőben is élni akar a kártyás fizetés lehetőségével.
Idén január elsejétől egyébként az online kasszára kötelezett kereskedőknek és szolgáltatóknak kötelező biztosítani a bankkártyás/elektronikus fizetés lehetőségét.
Kapcsolódó
Nyugdíjas olvasónknak nincs bankkártyája, és meglepte, hogy nem fizethet mindenhol készpénzzel
Nem akarta elhinni, hogy ez lehetséges. Pedig semmi nem tiltja.