Meg kell védenünk Budapestet a rezsicsökkentés megszüntetésének hatásaitól


- kezdi vasárnap délutáni Facebook-posztját Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. Hozzáteszi: alig két hónappal a választások után - Cseh Tamással szólva - Valóság Nagybácsi beköszönt a kormányülésre. Szerinte lehet játszadozni a szavakkal, de a hétvégén bejelentett intézkedéscsomag pontosan az, aminek látszik: brutális megszorítás.

Szemben a kampányszlogenekkel és az ellenzék szapulására elfecsérelt propagandával, az Orbán-kormány jelenlegi formájában felszámolta a rezsicsökkentést. Tette mindezt előzetese egyeztetés és hatástanulmányok megismertetése nélkül.

Karácsonyi hozzáteszi, nem igaz az az állítás, hogy a kisvállalkozások és az önkormányzatok képesek lesznek kigazdálkodni annak hatásait, hogy kikerülnek a rezsicsökkentés alól. Azt írja ugyanis, hogy a járvány, a válság, a háború és a foglalkoztatási gondok által meggyötört vállalkozások ennek hatásait áremelkedésekkel tudják csak kezelni, ez tovább gerjeszti az inflációt, vagyis a most bejelentett kormányzati megszorítások mindenkit érinteni fognak. Szerinte a "minisztériumi kiadáscsökkentés" valódi jelentése pedig nem más, mint hogy az egészségügy, az oktatás, a szociális szféra, a rendvédelem, az önkormányzatok nyögik majd a költségvetési megszorítások terheit.

Azt kértük a kormánytól, hogy bővítse, és ne szűkítse a rezsicsökkentés hatálya alatt lévő területeket. Egyik ilyen szektor a közösségi közlekedés, ahol egyszerre jelenik meg az üzemanyag ára növekedése miatti teher, valamint a villamosenergia és a földgáz árának drasztikus emelkedése miatti többletköltség. Ez 20 milliárd forint körüli többletet is jelenthet 2022-ben az előző évhez képest

- írja a főpolgármester.

Karácsony szerint a kormány által most bejelentett lépés azt eredményezi, hogy a közvilágítás is kikerül a rezsicsökkentés hatálya alól. "Amennyiben a főváros nem hozott volna nem szokványos lépéseket már 2021 decemberében, akkor ennek éves költsége mintegy 8-10 milliárd forinttal emelkedett volna az év során."

Karácsony azt írja, olyan közszolgáltatásokat érint a rezsicsökkentés jelenlegi formájának megszüntetése, amelyeket nem leépíteni, hanem fejleszteni kell. Szerinte az energiaköltségek növekedése több, mint pénzügyi kérdés, fenntarthatósági is.

Hogy megvédje Budapestet a rezsicsökkentés hatásaitól, az alábbi döntéseket hozta:

  • A lehető leghamarabb összehívja a fővárosi önkormányzati szakértőiből, a legnagyobb fogyasztójú fővárosi tulajdonú cégek vezetőiből álló testületet. Cél, hogy rövid időn belül javaslatokat tegyenek le az energiaköltségek csökkentése érdekében, ezeket a javaslatokat fővárosi kerületek számára is adaptálhatóvá tesszük.
  • Egyeztetést kezdeményez a fővárosi országgyűlési képviselőkkel.
  • A június 13-ai héten Brüsszelben folytat tárgyalásokat az Európai Bizottság illetékeseivel annak érdekében, hogy a fenntartható energiapolitikára uniós forrásokat szerezzen Magyarországnak és Budapestnek.
  • Tárgyalást kezdeményez a budapesti gazdasági élet meghatározó szereplőivel, és a már korábban is javaslatokat kidolgozó civil szervezetek képviselőivel, valamint a tudományos élet meghatározó szereplőivel. Ennek a "Budapest150 - Energia és fenntarthatóság csúcsnak" a célja, hogy a város életére általános érvényű javaslatokat dolgozzanak ki közösen az energiahatékonyság és a fenntarthatóság jegyében.
  • Ezen alkalmakkor a kormánnyal is módjuk lesz az elmaradt egyeztetések lefolytatására. "Mert Budapest nem lehet a rezsicsökkentés megszüntetésének kárvallottja."

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!